CHP MYK olağanüstü toplanıyor: İçi bomboş bir dosya

Yazar ve yöneticilerimizin tutuklanmasına CHP'li vekiller tepki gösterdi.

Yayınlanma: 05.11.2016 - 11:01
Abone Ol google-news

<video:626464>

Çağlayan Adliyesi'nde sorguyu izleyen CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Enis Berberoğlu ve Barış Yarkadaş, tutuklamaların kabul edilemez olduğunu söyledi. CHP'li vekiller, "Halkın nefes borusu sıkılıyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu karar sonrası, "Darbe hukuku bu kez AKP eliyle uygulanıyor. Yargı, siyasal iktidarın bir aracı haline geldi. İktidarın istediği doğrultuda kararlar çıkıyor ve gazeteciler tutuklanıyor'' dedi. Tanrıkulu, düşünceyi ifade özgürlüğü için yılmadan mücadele edeceklerini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise "Cumhuriyet yöneticilerinin tutuklanması, vakfa yönelik kayyım hazırlığının sona geldiğini gösteriyor. İktidar, gazeteyi mevcut yöneticileri tutuklatarak eline geçirmeyi ve sol - sosyal demokrat isimleri tasfiye etmeyi planlıyor" dedi.

Yarkadaş, gazetecilerin tutuklanmasına gerekçe olarak hazırlanan dokuz klasörün sekizinin köşe yazıları, tweetler, haber başlıkları ve yorumlardan oluştuğunu söyledi.

Cumhuriyet yöneticilerinin, hakkında daha önce hiçbir soruşturmaya tabi tutulmamış haber ve yorumlardan dolayı suçlandığını belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

"Sekiz klasörün tamamında, gazetecilerin yazıları ile yandaş medyada arkadaşlarımız hakkında çıkan yorumlar var. Savcı, yandaş gazetecilerin Cumhuriyet Gazetesi'nin yayın politikasına ilişkin yorumlarını da delil olarak dosyaya koymuş... Bu, hukukla açıklanacak bir durum değil.

Örneğin, yandaş bir gazeteci, Cumhuriyet'in FETÖ çizgisine kaydığını yazmış; bu yorum dosyada delil olmuş... Cumhuriyet yöneticilerine bu tür yorumları delil olarak göstermişler. Kime yazdırıldığı belli olmayan, tamamen subjektif yorumlara dayalı bilirkişi raporlarını da karine oluşması için dosyaya iliştirmişler.

Bir klasörde ise 24 Kasım'da zaten duruşması görülecek olan Vakıf seçimine ilişkin bilgiler yer almış... Sulh Hukuk Mahkemesi'nin ilgi alanındaki vakıf seçimi, terör suçlamasının dayanağı haline gelmiş..."

Cumhuriyet yöneticilerinin tutuklanmasının, hukuki değil siyasi bir karar olduğunu belirten CHP'li Yarkadaş, "Halkı nefessiz bırakmak ve teslim almak istiyorlar" dedi.

Zaman Gazetesi ile birkaç manşetin aynı atılmasının da suç olarak gösterildiğini belirten Yarkadaş, "20 yıllık gazetecilik hayatımda böyle bir suçlama görmedim" ifadesini de kullandı.

Yarkadaş, düşünceyi ifade özgürlüğü için mücadele etmeyi sürdüreceklerini ve iktidarın baskıları karşısında geri adım atmayacaklarını da vurguladı. 

 
 
 

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler