Son Haberler

A+ A-

Sporda yılın olayları-Eylül 2010

2010 yılının eylül ayında Türkiye, grekoromen güreş, bayanlar boks ve halterde dünya şampiyonalarında kazanılan altın madalyaların sevincini yaşadı.
Yayınlanma tarihi: 27 Aralık 2010 Pazartesi, 20:30

Dünya şampiyonalarında grekoromen güreşte Selçuk Çebi, bayanlar boksta Gülsüm Tatar ve halterde de Nurcan Taylan ve Mete Binay, Türkiye'ye altın madalyalar kazandırıp İstiklal Marşı'nı çaldırmanın gururunu yaşadılar.
 

Türkiye'nin yer almadığı Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda ise zafer, bir kez daha Brezilya'nın oldu.

2010 yılının eylül ayında yurtta ve dünyada spor olayları kronolojisi şöyle:

3 Eylül:

-14. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (A) Grubu'nda yer alan (A) Ulusal Takım, gruptaki ilk maçında başkent Astana'da Kazakistan'ı Arda, Hamit ve Nihat'ın golleriyle 3-0 yendi.

-18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 9. maçında ulusal takım, Adapazarı'nda Gürcistan'a 1-0 yenildi.

-Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki 19. Akdeniz Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 7 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak, ilk sırayı elde etti.

-Sırbistan'ın Niş ve Zrenjanin kentlerindeki 20. Avrupa Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 5 galibiyet ve 2 yenilgiyle 5. sırada kalırken, şampiyonluğu finalde evsahibi Sırbistan'ı 3-1 yenen İtalya, üçüncülüğü ise Almanya'ya aynı skorla üstünlük sağlayan Çek Cumhuriyeti aldı.

4 Eylül:

-Atletizmde Hırvatistan'ın Split kentindeki 1. IAAF Kıtalararası Kupa mücadelesinde Türkiye'yi Avrupa takımında 4 atlet temsil etti. 4 Türk atletten ilk 3'e giren olmazken, yarışmalarda Avrupa, 429 puanla birinciliği, Amerika 419 puanla ikinciliği ve Afrika da 292 puanla üçüncülüğü kazandı.

5 Eylül:

-Atletizmde Slovenya'nın Kamnik kentindeki 26. Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, genç bayanlarda Yasemin Can'ın yanısıra genç bayan ve genç erkek takımlarıyla 3 altın, ayrıca 2 de gümüş madalya elde etti.

7 Eylül:

-14. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (A) Grubu'nda bulunan (A) Ulusal Takım, gruptaki 2. maçında İstanbul'da Belçika'yı Hamit, Semih ve Arda'nın golleriyle 3-2 yendi ve 2. galibiyetini aldı.

-18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 10. ve son maçında ulusal takım, İzmit'te İrlanda Cumhuriyeti'ni 1-0 yendi. Ulusal takım böylece gruptaki mücadelesini 5 galibiyet, 1 beraberlik, 4 yenilgi ve 16 puanla 3. sırada tamamlayarak elendi. İsviçre ise 20 puanla grup birincisi olarak doğrudan finallere yükseldi.

-Rusya'nın başkenti Moskova'daki 53. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 74 kiloda Selçuk Çebi ile 1 altın, 66 kiloda Vasıf Arzimanov ve 120 kiloda Rıza Kayaalp ile de 2 bronz madalya kazanıp 32 puanla takım halinde 2. olurken, birinciliği ise 1 altın, 4 bronz madalya ve 46 puanla Rusya elde etti.

8 Eylül:

-Dünya Triatlon Şampiyonası'nın Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki final ayağı sonunda en başarılı ülke, 3 altın ve 1 gümüş madalya elde eden Avustralya oldu.

-Japonya'nın başkenti Tokyo'daki 27. Dünya Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, evsahibi Japonya, 10 altın, 4 gümüş ve 9 bronz madalyayla şampiyonaya damgasını vurdu.

9 Eylül:

-Rusya'nın başkenti Moskova'daki 21. Dünya Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp takım halinde 4 puanla 20. sırada kalırken, birinciliği ise Japonya, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalya ve 61 puanla kazandı.
-Slovenya'nın Tacen kentindeki Dünya Slalom Kano-Kayak Şampiyonası'nda Slovakya, 3 altın ve 2 gümüş madalyayla birinciliği kazandı.

-Ukrayna'nın Harkov kentindeki 2. Avrupa Ümitler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla takım halinde genel klasman ve bayanlarda birinciliği, erkeklerde ise üçüncülüğü elde etti.

-Barbados'un başkenti Bridgetown'daki 6. Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 64 kiloda Gülsüm Tatar ile 1 altın madalya kazandı. Bu, Tatar'ın 2. dünya şampiyonluğu oldu. Rusya ise 2 altın ve 1 gümüş madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

10 Eylül:
-Portekiz'in Montemoro Velho kentindeki 4. Avrupa Kürek Şampiyonası'nda en başarılı ülke, 6 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanan Almanya oldu.

11 Eylül:

-Rusya'nın başkenti Moskova'daki 42. Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya kazanamazlarken, ulusal takım ise 8 puanla 18. sırada kaldı. Takım birinciliğine 66 puanla ulaşan evsahibi Rusya ise 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya elde etti.

-Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki 17. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 1. Tur 9. Grup elemelerinde Türkiye, 1'er galibiyet, beraberlik ve yenilgiyle 4 puan topladı ve evsahibi Çek Cumhuriyeti ile birlikte 2. tur gruplarına kaldı.

-Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava kentindeki 29. Avrupa Büyükler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, tek bayanlarda Melek Hu ile bronz madalya kazanarak, tarihinde bu spor dalındaki ilk Avrupa Şampiyonası madalyasını elde etti.
Türkiye'nin, bayanlarda 8., erkeklerde ise 21. sırayı aldığı şampiyonanın en başarılı ülkesi olan Almanya ise 3 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya kazandı.

12 Eylül:

-27. Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, 2. tur grubunda 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2. olup çıktığı 3. turda, Yunanistan'a 3-1 ve 3-2'lik skorlarla üstünlük sağlayarak finallere kaldı.

15 Eylül:

-Hentbolda Erkekler Süper Kupa'yı, Eskişehir'deki maçta İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni 27-23 yenen Beşiktaş kazandı.

-Antalya'nın Alanya ilçesindeki 10. Dünya Gençler Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda ilk 3 sıraları, bayanlarda ABD, İtalya ve Brezilya, erkeklerde de Kanada, Brezilya ve Avusturya ekipleri elde ettiler. Türk ekipleri ise başarılı olamadı.

17 Eylül:

-Bulgaristan'ın Samokov kentindeki Avrupa Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde artı 100 kiloda Ensar Tama ile 1 gümüş, bayanlarda da 2 bronz madalya kazanıp 12. olurken, Rusya ise 3'er altın, gümüş ve bronz madalyayla ilk sırayı elde etti.

-Voleybolda İtalya'nın Cagliari kentindeki 19. Dünya Bayanlar Grand Prix Avrupa Elemeleri'nde Türkiye, 2 galibiyet, 3 yenilgi ve 7 puanla 4. olup elenirken, Almanya da 9 puan ve averajla ilk sırayı elde etti.

-Antalya'daki Dünya 78. Erkekler ve 21. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 48 kiloda Nurcan Taylan ile 3, erkeklerde de 69 kiloda koparmada Mete Binay ile 1 olmak üzere toplam 4 altın, ayrıca bayanlarda 6 gümüş ve 2 bronz, erkeklerde de 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Ulusal takım böylece bayanlarda 398 puanla üçüncülüğü, erkeklerde de 288 puanla sekizinciliği aldı.

Şampiyonada Çin Halk Cumhuriyeti, bayanlarda 7 altın, 6 gümüş, 4 bronz madalya ve 522, erkeklerde de 7 altın, 6 gümüş, 2 bronz madalya ve 534 puanla takım birinciliklerine ulaştı.

18 Eylül:

-Atletizmde Polonya'nın Bydgoszcz kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Gençler (A) Grubu Yarışmaları'nda Türk temsilcisi Fenerbahçe, toplam 6 birincilik kazanarak, bayanlarda 81 puanla ilk kez birinci, erkeklerde 95 puanlı İspanyol ekibi Playas De Castillon'un gerisinde 93 puanla 2. oldu.

-Okçulukta İskoçya'nın başkenti Edinburg'daki 5. Dünya Kupası final ayağı sonunda ABD, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 de gümüş madalya alarak, en başarılı ülke oldu.

20 Eylül:

-Rusya'nın başkenti Moskova'daki 30. Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, evsahibi Rusya, 7 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalyayla şampiyonaya adeta damgasını vurdu.

21 Eylül:

-İskoçya'nın Glasgow kentindeki 6. Avrupa Karışık Curling Şampiyonası'na ilk kez katılan Türkiye, (C) kategorisinde erkeklerde başarılı olamazken, bayanlarda ise gruptaki 4 maçını kazandıktan sonra finalde İrlanda Cumhuriyeti'ne 11-3 yenilerek ikincilikle yetindi.

22 Eylül:

-Atıcılıkta İzmir'deki Trap-Skeet ve Double Trap Dünya Kupası final ayağı müsabakalarında Oğuzhan Tüzün, erkekler trapta birinciliği kazandı.

-İzlanda'nın başkenti Reykjavik'teki 29. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası Elemeleri 7. Grup mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi, 6 puan ve averajla 2. sırada yer alarak yarı final eleme grubuna (Elit Tur) kaldı.

23 Eylül:

-Ankara'daki Avrupa Ulusal Takımlar 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Türkiye, beşincilikle yetinirken, finalde Danimarka'ya üstünlük sağlayan Belçika birinciliği, Hollanda ve İtalya da üçüncülüğü elde ettiler.

-Çek Cumhuriyeti'ndeki 16. Dünya Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi Çek Cumhuriyeti'ni 89-69 yenen ABD, 8. kez kazanırken, Belarus'a 77-68 üstünlük sağlayan İspanya da 3. oldu.

24 Eylül:

-İtalya'daki 17. Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Küba'yı 3-0 yenen Brezilya, 3. kez üst üste kazanırken, Sırbistan da evsahibi İtalya'ya 3-1 üstünlük sağlayarak üçüncülüğü aldı.

25 Eylül:

-İstanbul'daki 24. Uluslararası Boğaziçi Artistik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, toplam 9 birincilik, 8 ikincilik ve 7 de üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.
-Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 14. Balkan Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 6'şar altın ve bronzun yanısıra 7 de gümüş madalya alarak, takım birinciliğine ulaştı.

26 Eylül:

-Almanya'daki 37. Uluslararası Geleneksel Berlin Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Patrick Makau, 2.05.08.00, bayanlarda da Etiyopyalı Aberu Kebede, 2.23.58.00'lık dereceleriyle kazandılar.

28 Eylül:

-19 Yaşaltı (A) Genç Ulusal Futbol Takımı, Bolu'daki özel maçlarda Polonya'yı 2-0 yendi ve 2-1 yenildi.

29 Eylül:

-Hentbolda bayanlarda ilk kez düzenlenen Süper Kupa'yı, KKTC'nin Gazimagosa kentindeki maçta Türkiye Kupası sahibi Üsküdar Belediyesi'ni 37-31 yenen Maliye Ulusal Piyango kazandı.

-Avustralya'nın Melbourne kentindeki 13. Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası'nda, tek Türk sporcu Recep Ünalan başarılı olamazken, en başarılı ülke olarak 1'er altın, gümüş ve bronz madalyası bulunan evsahibi Avustralya göze çarptı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler