Erdoğan: İdlib'de 36 şehidimiz var

İdlib'de 32 askerin şehit olmasından iki gün sonra kameralar karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İdlib harekatımızda önceki gün vermiş olduğumuz 34, daha sonra 36'ya çıktı. Şehitlerimiz inanıyorum ki bu milletin vatan kılınması mücadelesinin zirve yaptığı noktalardır" dedi.

Yayınlanma: 29.02.2020 - 11:43
Abone Ol google-news


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İdlib'de 34 askerin şehit olmasının ardından ilk kez kameralar karşısına geçti. Erdoğan, İstanbul'da AKP milletvekilleri ile buluşmasında yaptığı konuşmada, "İdlib'de 36 şehidimiz var" açıklamasını yaptı. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

Suriye meselesi Türkiye için macera değildir.

Ülkemizin Suriye'de yaptığı mücadelenin anlamını hala anlamayanlar olduğunu görüyoruz.

 Harekatlarla güneyimizdeki kuşatmayı 3 noktadan kırdık.

İdlib meselesi, ülkemizi köşeye sıkıştırmak ve diğer kazanımlarımızı geri almak için kurgulanan bir oyun olarak önümüze geldi.

Bize 'Sizin orada ne işiniz var?' diyorlar. Dedim ki, kusura bakmayın, biz oraya Esed'in davetlisi olarak değil, Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Ve Suriye halkı 'Bu iş bitti' demeden oradan çıkma niyetimiz yok. 

"ŞEHİTLER TEPESİ HİÇBİR ZAMAN BOŞ KALMAYACAK"

Bu mücadelede şehit düşen her evladımızın acısı yüreğimizi dağlıyor. Bin yıldır bu topraklarımızı vatanımız kılmak için yürüttüğümüz mücadeleyi, verdiğimiz sayısız şehitler kervanına bunu da ilave etmemiz gerekiyor. Ve şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak. 

Dün Sayın Putin'e de söyledim 'Üs kuracaksanız yine kurun. Ama bizim önümüzden çekilin. Bizi rejimle baş başa bırakın' dedim. Rusya'nın Suriye'de menfaatleri nedir inanın bunu çözebilmiş değiliz. Trump diyor ki 'Burada Putin'in ne isteği var?' Ben de 'Kamışlı'da bir petrol olayı var bunların' dedim.  

Yaklaşık 4 milyon insan rejimin kanlı saldırıları sebebiyle sınırlarımıza doğru harekete geçmiştir. 1,5 milyonu şu anda sınırımızdadır.

3.7 milyon Suriyeliyi ülkemizde barındırıyoruz, yeni bir göç dalgasını kaldırabilecek durumda değiliz.

Bizim ne petrol ne orada toprak derdimiz var, bir güvenli bölgeyle sınırlarımızı teminat altına almak istiyoruz.

Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye'dir. Suriye'de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye'ye çevirecektir.

Şu anda ekranları başında bizi izleyen milletime özellikle sesleniyorum: 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?' sorusu, aslında 'Türkiye terör örgütlerine ve kendine düşman bir rejime teslim olmalı.' önerisini bize tavsiye ediyorlar. Bunların yaptığı budur.

Bugün Suriye'yi fiilen 3'e bölenlerin Türkiye'nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur.

İdlib harekatımızda önceki gün vermiş olduğumuz 34, daha sonra 36'ya çıktı. Şehitlerimiz inanıyorum ki bu milletin vatan kılınması mücadelesinin zirve yaptığı noktalardır.

PKK'nın, 1984'te gerçekleştirdiği ilk eyleminden itibaren kendi topraklarımızda 7500'e yakın güvenlik görevlimiz ile 6800'e yakın sivil vatandaşımızı kaybettiğimizi unutmayalım. Bugün sadece Suriye'de eğitilmiş ve donatılmış terörist sayısı 40 bin ile 60 bin arasında ifade ediliyor.

2100'ün üzerinde rejim askeri öldürüldü, 300 askeri araç imha edildi.

Suriye'de verilen mücadelenin hepimizin geleceği ile ilgili olduğunu herkesin görmesi ve kabul etmesi gerekiyor.

Rejime de onları destekleyenlere de kararlığımızı göstereceğiz.

Suriye'de 30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturmak için çalışıyoruz. 

Aylar önce eğer 'bu böyle giderse biz kapıları açmak zorunda kalacağız' demiştik. Biz de dün kapıları açtık. Bu sabah itibariyle kapıları zorlayıp geçenlerin sayısı 18 bin oldu, bugünde 20-25 bin olur herhalde. Biz bu süreçte bu kapıları kapatmayacağız. Avrupa sözünde durması gerekiyor. Biz bu kadar mülteciye bakmak zorunda değiliz. Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler