Genelkurmay'dan 'Karargâh rahatsız' haberine dört gün sonra yanıt ve Hürriyet'ten yeni açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Hürriyet gazetesinin "Karargâh rahatsız" manşetiyle ilgili olarak haberin yayınlanmasından dört gün sonra açıklama yaptı. Açıklamanın ardından Hürriyet gazetesinden de bir açıklama geldi. Maksadı aşan editoryal hata... Aklımızın ucundan dahi geçmedi.

Yayınlanma: 28.02.2017 - 12:44
Abone Ol google-news

Genelkurmay Başkanlığı, Hürriyet gazetesinde Hande Fırat imzasıyla yayınlanan 'Karargâh Rahatsız' haberiyle ilgili açıklama yaptı.

"Son zamanlarda, sürekli olarak Genelkurmay Başkanı’nın şahsı üzerinden yapılan mesnetsiz ve maksatlı eleştirilerle, Türk Silahlı Kuvvetleri yıpratılmaya, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için yapılan mücadelenin gölgelenmeye çalışıldığını üzüntüyle müşahede etmekteyiz" denilen açıklamada, Hürriyet gazetesinde Hande Fırat imzasıyla yayınlanan "Karargâh rahatsız" haberi hatırlatılarak, "Yapılan değerlendirmenin içeriği, dikkat ve hassasiyetle düzenlenmiş, “Karargâh Rahatsız, Karargâh’ta Rahatsızlık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Rahatsızlık vb.” gibi ibareler söz konusu dahi olmamıştır. Sorulan sorulara özetle, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç politika malzemesi haline getirilmemesi, şahsi işlerden uzak tutulması gerektiği” ifade edilmiştir. Kararlılık ve azimle terörle mücadele edildiği, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın başarıyla tamamlandığı bir dönemde bu tür iddia ve iftiralarla gündemi bulandırma çabalarını esefle karşılıyoruz. Bu açıklamayı Türk Silahlı Kuvvetleri ile devlet ve hükümet arasında bir sorun varmış gibi yansıtmak, olayı saptırmaktır. Cevap verilen eleştirilerin muhatapları bellidir" denildi.

Erdoğan'dan 'Karargah rahatsız' haberine tepki: Bedelini ağır ödeyecekler

HÜRRİYET'TEN AÇIKLAMA GELDİ: AKLIMIZIN UCUNDAN DAHİ GEÇMEDİ

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama üzerine Hürriyet gazetesi de internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. "Bu haberin iç sayfada aktarılışında yazı işleri tarafından 'İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor' başlığının üstünde kullanılan 'Karargah Rahatsız' ifadesi Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır" denilen açıklamada, haberdeki 'rahatsızlık' ifadesinin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı hedef alan iddia ve eleştirilerin yarattığı durumu açıklama için kullanıldığı belirtildi.

"MAKSADI AŞAN EDİTORYAL HATA"

"Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir" ifadelerini kullanan gazete yönetimi, "Bunun için üzgünüz. Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur. Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır" açıklamasını yaptı.


En Çok Okunan Haberler