Kafasına silah dayadıkları gazetecilere bir de para cezası kestiler!

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Özel Harekat polisleri tarafından kafalarına silah dayanarak gözaltına alınan gazetecilere 208 TL para cezası kesildi.

Yayınlanma: 05.10.2015 - 12:48
Abone Ol google-news

<video:381343>

Silvan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükten 5 saat sonra serbest bırakılan Özgür Gün TV çalışanı Murat Demir ile DİHA Muhabiri Serhat Yüce’ye 'sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri' gerekçesiyle 208’er lira para cezası kesildi.

Gazetecilerin kafasına silah dayayan polislerin, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’a da silah doğrulttuğu ortaya çıktı. Yiğitalp, “Polisler gazetecilere saldırıp başına silah doğrulttuğu sırada biz araya girerek ‘ne yapıyorsunuz’ dedik. O sırada bize de silah doğrultuldu. Birkaç gündür Silvan’da hukuksuzluğa tanıklık ediyorum.” dedi.

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde polis haber yapmaya çalışan iki gazeteciyi, kafasını silah dayayarak gözaltına aldı. Olayla ilgili görüntüler büyük yankı uyandırdı. Alınan bilgiye göre, dün sabah erken saatlerden itibaren Özel Harekat polisleri tarafından ilçe genelinde evlere operasyon yapıldı. Bu sırada Silvan Belediyesi'nin bahçesinde bulunan çok sayıda gazeteci, belediyenin önündeki caddeden görüntü almak istedi. Gazetecilerin bulunduğu noktaya gelen çok sayıda polis, çekim yapılmamasını istedi.

Polisler, Özgür Gün TV çalışanı Murat Demir ile DİHA Muhabiri Serhat Yüce’yi kamera ve makinelerine el koyarak gözaltına almak istedi. Gazetecilerin ‘sakin olun’ demelerine rağmen bir polis memuru silahını DİHA Muhabiri Yüce’nin kafasına dayayarak gözaltına aldı. Silvan Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 2 gazeteci, 5 saat sonra serbest bırakıldı. Ayrıca gazetecilere sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle 208’er lira para cezası kesildi.

Olaya şahitlik eden HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, yaşananları anlattı. Basın mensupları ile belediye bahçesinde oturdukları sırada olayın yaşandığını anlatan Yiğitalp, “Sabah saatlerinde belediyenin bahçesinde oturuyorduk, Bu sırada dışarıdan zırhlı araçlar gelerek durdu. Akrep ve kirpilerden inen ve oldukça asabi olan polisler, belediyenin bahçesine girdi. Gazetecilere ‘burada durmayacaksınız dedik, neden duruyorsunuz’ diye bağırdılar. Gazetecilerin üzerine yürüdüler. Gazetecileri darp etmeye başladılar. Bu sırada araya girdim. ‘Ne yapıyorsunuz?’ dedim. Hepimize silah doğrultuldu. Evet maalesef direkt beni hedef alarak bana silah doğrultular. Bu de yetmedi ‘sıkarım’ diye tehdit ettiler. Gazeteci arkadaşlara yapılan muamele ve kafaları silahların dayandırıldığı görüntüler zaten ortada.” diye konuştu.

SİLVAN'DA ELEKTRİK, SU YOK

Silvan’da sokağa çıkma yasağı nedeniyle halkın büyük sıkıntı çektiğini anlatan Yiğitalp, elektrik ve suyun olmadığını dile getirdi. Yiğitalp, “Gözaltılar yapılıyor hukuksuz bir şekilde insanlar darp ediliyor. Bir aile bana ulaştı. En büyük çocuğu 13 yaşındaki 6 çocuk annesi bir anne ve baba gözaltına alınmış. O annenin kardeşi de darp edilmiş. Çocuklar evde perişan haldeymiş. Bunun adı nedir soruyorum? Yine çok yaralı var. Hayatını kaybeden insanlar var ama toprağa verilemiyor. Halk demokratik çerçevede elinden geleni yapıyor.” ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler