Koronavirüs Yunanistan'a sıçradı

Yeni tip koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Son verilere göre dünya genelinde 81 bini aşkın kişi yakalanmış durumda. Ölü sayısı da 2 bin 769'a yükseldi.

26 Şubat 2020 Çarşamba, 14:08

Yunanistan’ın Selanik kentinde, 38 yaşındaki Yunanistan vatandaşı bir kadında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi. Yunanistan Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Başkanı Sotiris Skodras, dün akşamdan itibaren Selanik Hastanesi’nde karantina altına alınan kadında virüse rastlandığını açıkladı. Skodras, bir süre önce İtalya'yı ziyaret ettiği belirlenen kadınla temasta bulunan aile üyeleri ve yakınlarının da özel birimlerde karantinada tutulduğunu belirtti.

VİRÜSÜN YAYILDIĞI ÜLKE VE BÖLGELERİN SAYISI İSE 42'Yİ GEÇTİ

Koronavirüs Türkiye'nin koşusu Yunanistan'da ilk kez görüldü. İran'da ise ölü sayısı 19'a yükseldi. Virüs yeni bir kıtaya da sıçradı. Brezilya hükümeti, ülkede ilk vakanın görüldüğünü doğruladı. Bununla birlikte corona virüsü için ilk aşı geliştildi. Koronavirüs genom diziliminin keşfedilmesinin ardından üretilen ilk aşının insanlarda denenmek üzere ABD’ye gönderildiği açıklandı.

AB'DEN KORKUTAN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Başkanı Dr Andrea Ammon, koronavirüsü ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Ammon, "Koronavirüs salgınının AB'de daha geniş alanlara yayılacağı senaryolarına hazırlanmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.