Kayyum kıyıma devam ediyor... Yazı işleri müdürünün odasını polis bastı

Millet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cuma Ulus’un odasını organize şube polisleri bastı.

30 Ekim 2015 Cuma, 14:00

<video:400219>

 

Organize Şube Polisleri Millet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cuma Ulus’un odasını bastı. Ulus'a A4 kağıdına yazılan yazıyla görevden alındığı tebliğ edildi. Ulus’un yerine atandığı öne sürülen Hüseyin Yahya Şekerci isimli şahıs, polis eşliğinde odaya girdi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli iki polisin odasını bastığı Cuma Ulus, yapılanların hukuksuz olduğunu söyledi. Ulus, polislerin odasını boşaltmasını istedi. Ancak Hüseyin Yahya Şekerci polislerin odada kalmasını istedi. Ulus, polislerin nezaretinde gazete binasından dışarı çıkartıldı.

Listede ismi olmayanlar binaya alınmadı

Medya kuruluşlarına yönelik operasyonun ardından İpek Medya Grubu'na atanan Kayyum yönetiminin uygulamaları dikkat çekiyor. Operasyon yapılan günden bu yana kuruluşta iş yaptırılmayan çalışanlar için bir liste oluşturulduğu ve bu listede ismi bulunanların binaya alınmadığı belirtildi. Kurumda çalışan bazı gazeteciler de sabah mesai için geldikleri iş yerlerine alınmadı. Polisler tarafından binaya girişlerine izin verilmeyen gazeteciler, polisin elinde bir liste olduğunu ve bu listede ismi olanların binaya alınmadığını söyledi.

Polis, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt'u yaka paça dışarı çıkardı - VİDEO

Bugun.com.tr'nin yayın yönetmeni Bekir Koç da mesai için geldiği iş yerinde aynı uygulama ile karşılaştı. Binadan çıkarken yaptığı açıklamada, bilgisi olmadan yıllık izne çıkarıldığını ancak iş akdinin feshine yönelik bir bilginin kendisine iletilmediğini söyledi. Koç, "Polise bir liste verilmiş, görevden alınanlar, işine son verilenler gibi farklı kategorilerde. Benim de görevden alındığım yazıyordu. Beni içeriye almadılar. Kayyum ile görüştüm Senelik izne ayrılmam gerektiğini söylediler. Kapıdaki polisler karşılıyor. Yazılı bir evrak istediğimizde veremeyeceklerini söylüyorlar. Hatta o listenin görüntüsünü bile almamıza izin vermiyorlar." dedi.

İlk günden itibaren görev yapmaları engellendiği için istifa kararı aldıklarını belirten iki editör de basın mensuplarına açıklama yaptı. Polis baskısı altında bırakıldıklarını, yayın toplantılarına bile polislerin girdiğini belirten Bugün TV editörlerinden Fatih Akalan, "Bugüne kadar iyotlu su satanların başımıza yönetici olarak atanmasıyla her şey iyot gibi ortaya çıktı. Yaşananlar Türk medyasının son özgür kalesini susturma girişimi. Editörlük yaptığım İpek Medya'ya polis robokopları ve panzerleri aşarak giriyorum. Kapıda terörle mücadele etmesi gereken polislere kimlik gösteriyorum" ifadelerini kullandı.

Kayyumlara soru sorarken bile başlarında bir polisin beklediğini belirten Akalan, "Evrensel gazetecilik ilkelerine uygun olarak fiziksel ve düşünsel anlamda bağımsız gazetecilik yapma imkanımın olmadığını görüyorum. Gazetecilik mesleğimin onurunu koruma adına editörlük görevimden istifa ediyorum" dedi.

Kanalın sabah kuşağında haber spikerliği yapan Turan Görüryılmaz da resmi olarak istifa dilekçesini sunduğunu belirterek, kanal önünde bekleyen silahlı polisler ve oluşan manzaranın hiç kimseye yakışmadığını söyleyerek bu şartlar altında çalışmayı kabul etmedikleri için istifa kararı aldıklarını belirtti. Görüryılmaz ve Akalan daha sonra arkadaşları ile vedalaşarak İpek Medya'dan ayrıldı.

 

'Haber müdürüyüm' diyen şüpheli şahıs, gazetecinin telefonuna el koydu

İpek Medya Grubu’na giren ve kimliği henüz tespit edilemeyen şüpheli şahıs, çalışanlardan birinin telefonuna el koydu. Kendisinin haber müdürü olarak atandığını söyleyen şahıs, çekim yapan bir gazetecinin telefonuna vurdu.

Mecidiyeköy’deki İpek Medya Grubu’na giren ve kendisinin haber müdürü olarak atandığını söyleyen şahıs, çalışanlardan birinin telefonuna el koydu. Gazete çalışanları da şahsa, “Arkadaşımızın cep telefonunu alan kişi kimdi? Kim olduğunu bilmediğimiz bir adam telefonuma el koyuyor. Yeni atanan ve gazeteci olduğu söylenen kişi! Sen gazeteci olamazsın! Gazeteci değilsin, haramisin! Hırsız!” diye tepki gösterdi.

Polisler tarafından kayyumun yanına götürülen şahıs, bir süre sonra yine polisler tarafından binadan uzaklaştırıldı.