TOKİ'nin Kayabaşı’nda yapacağı Kayapark'ın ihale tarihi belli oldu

TOKİ tarafından İstanbul Kayabaşı’nda 1 buçuk milyon metrekare alanda yapılacak parkın, birinci etabı için 7 Eylül 2017 tarihinde ihale yapılacağı açıklandı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 24 Temmuz 2017 Pazartesi, 13:00

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Başkanı Ergün Turan, İstanbul'u 1 buçuk milyon metrekare büyüklüğünde bir yeşil alana kavuşturacaklarını belirterek “Kayaşehir’e yapacağımız parkın büyüklüğü, İstanbul'daki en büyük korunun 4 katı büyüklüğünde olacak. İstanbul'daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir'deki bölge parkının ne kadar büyük olduğu anlaşılır" diye konuştu.

BİRİNCİ ETAP İHALESİ 7 EYLÜL’DE

Alt yapı hazırlıklarını ve projeyi tasarladıklarını söyleyen Turan,“Kayaşehir vadisinde kurulacak yeşil alan 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacak. Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak" ifadelerini kullandı.Devasa parkı dört etap halinde bitireceklerini belirten Turan, 338 bin 803 metrekareden oluşan birinci etap için 7 Eylül’de ihaleye çıkacaklarını aktardı. İstanbul ve Kayaşehir’i yeşille buluşturacak parkı dört etap halinde bitireceklerini dile getiren Turan, "7 Eylül’de ihalesini yapacağımız birinci etabın içerisinde vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sosyal alanlar olacak. Proje içerisinde konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği dört adet etkinlik platformu olacak, amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri, toplam 3 bin 250 metrekare olmak üzere iki adet biyolojik gölet olacak" açıklamalarında bulundu.

"BİRİNCİ ETAPTA 73 FARKLI TİPTE BİTKİ OLACAK"

Turan, birinci etap içerisinde piknik alanları, özel temalı çocuk oyun alanları, dört etap boyunca devam edecek bisiklet ve yürüyüş yollarının olacağını söyledi. Birinci etap içerisinde ayrıca; restoranlar ve kafeler, 11 adet asma köprü, seyir terasları ve otopark da yer alacak.

Turan,“Birinci etapta 73 farklı tipte bitki olacak. Toplam 224 bin 601 metrekarelik çim alanı, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki olacaktır" diyerek sözlerini tamamladı.

A+ A-