Zekai Aksakallı sessizliğini bozdu: Küslük diye bir şey olmaz

Özel Kuvvetler Komutanlığından 2. Kolordu Komutanı olarak atanan Korgeneral Zekai Aksakallı, “istifa” söylentilerinin ardından ilk kez konuştu.
Yayınlanma tarihi: 25 Ağustos 2017 Cuma, 08:26

[Haber görseli]

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuşan Korgeneral Zekai Aksakallı, “Görev yerinin değişmesiyle kırgınlık, küslük diye bir şey olmaz. Askerin görev yerini beğenmesi, beğenmemesi diye de bir durum söz konusu olamaz” dedi.

Abdülkadir Selvi yazdı: Erdoğan ve Hulusi Akar, Zekai Aksakallı ismini neden çizdi?

Aksakallı'nın görevden alınmasına karar veren bu üç isim mi?

Zekai Aksakallı karalaması Nagehan Alçı ile başladı

Korgeneral Zekai Aksakallı, atamasına ilişkin şunları söyledi:

“Görev yerinin değişmesiyle kırgınlık, küslük diye bir şey olmaz. Askerin görev yerini beğenmesi, beğenmemesi diye de bir durum söz konusu olamaz. Nerede görev verilirse oraya gider, onurunla, şerefinle görevini yaparsın. Teğmen olarak göreve başladığımız günden beri bunun böyle olduğunu her asker bilir. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda da onurla, şerefle görevimi yaptığıma inanıyorum. Bundan sonraki görevimi de aynı şekilde yapmayı Allah nasip etsin. Bırakın istifayı, en küçük bir kırgınlığım yok.”

Erdoğan: Askerlikte kırgınlık olmaz

KOMUTANI NE DİYOR?

Saygı Öztürk, yazısında, “Komutanların görev yerinin değişmesinden sonra Zekai Aksakallı'nın da istifa ettiği söylentileri yayıldı. Ancak olayı araştırdığımda istifa değil ama bir kırgınlık olduğunu, nedeninin tuğgeneral rütbesindeki 2 ve 3 tugay komutanlarının da başka birliklere kaydırılması nedeniyle bir boşluk yaşanmaması için duyarlılıktan kaynaklandığını öğrendim” değerlendirmesinde bulundu.

Emekli Korgeneral Engin Alan da, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda 1996-2000 yılları arasında görev yaptıktan sonra Gelibolu'da bulunan 2. Kolordu Komutanlığı görevine atanmıştı.

“BURASI YENİÇERİ ORDUSU DEĞİL”

Engin Alan'ın Zekai Aksakallı'nın atamasıyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle:

“Askerin atamasına kulp takmak doğru değildir ve bu tür söylemler Silahlı Kuvvetlerimize de zarar verir. Askerin görev seçme lüksü de olmaz. ‘Ben beğenmedim, oraya gitmem' diye bir şey söz konusu bile edilemez. Burası Yeniçeri ordusu değil. Görevi ‘beğendim, beğenmedim' yok. Her görev kutsaldır. Nereye tayin edildiyse asker oraya gider onuruyla, şerefiyle görevini yürütür. Aksi söylemler Silahlı Kuvvetlerimize zarar verir.”

O GECEKİ KONUŞMA

Van Asayiş Bölge Komutanlığı döneminde Korgeneral İsmail Metin Temel'in Siirt'e gidişi sırasında kaçırılması planlanmıştı. Temel'in ani bir kararla Van'a dönmesiyle o plan bozuldu. Temel daha sonra orgeneralliğe terfi ettirildi ve 2. Ordu Komutanlığı'na getirildi. 9 Ağustos 2016'da yani darbe girişiminden sonra ifadesi alınan Temel ifadesinin bir bölümünde şunları anlatıyor:

“Beni telefondan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı aradı. Bana, ‘kendisinin kaçırılmak istendiğini, kurtulduğunu, şu an da evde olduğunu, karargâhının ise işgal edilmiş olduğunu' ifade etti. Ben de hemen karargâhına gitmesini, karargâhı temizlemesini söyledim. Kendisi ‘Dışarıdan çatışma seslerinin geldiğini, çıkacak durumda olmadığını, hanımını teskin etmekle meşgul olduğunu' ifade etti. Ben de ‘Özel Kuvvetler'e ait bir helikopterin geldiğini, şakayla karışık vaziyette infaza göndermişsin' dedim. Ancak bu hususu bertaraf ettiğimizi ifade ettim. Kendisi bu hususta hiçbir yorum yapmadı. Bu görüşme kendisinin beni cep telefonundan araması ile gerçekleşti. Bu tür bir görüşme mutat bir görüşme değildir.”

ZEKAİ AKSAKALLI NE DEDİ?

Zekai Aksakallı, Saygı Öztürk’ün İsmail Metin Temel'in ifadesiyle ilgili ise şunları söyledi:

“İfade gerçeği tam yansıtmıyor. Olaylar farklı manipüle ediliyordu. Ortam o saatlerde kirliydi. Neyin ne olduğu henüz tam olarak ilk saatlerde anlaşılamamıştı. Beni de Orduevi'nden eşimle düğün çıkışı sırasında kaçırmak istediler. Onların elinden kurtuldum. Yolda giderken otomobili bir kenara çektirip, ne olduğunu öğrenebilmek için değişik komutanlıkları aradım. İsmail Metin Temel Paşa'yla da, otomobilimi durdurduğumuz yerde yani eve gitmeden konuştum. Eşim de o sırada yanımdaydı. Haliyle olaydan etkilenmişti. Onu da teskin ediyordum. Bazı komutanların televizyona çıkıp açıklama yapmalarını o konuşmalarımda teşvik ettim.”

Zekai Aksakallı'nın acı günü... Annesi vefat etti

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Engin Alan, Nagehan Alçı, Saygı Öztürk