Dilan Polat soruşturmasında yeni gelişme: Cumhuriyet o belgeyi yayınlıyor...

Kara para aklama ve vergi kaçırma suçlamalarıyla 1 Kasım 2023 tarihinde gözaltına alınan, 5 Kasım'da da tutuklanarak cezaevine gönderilen Engin ve Dilan Polat çifti gündemdeki yerini koruyor. Son olarak Cumhuriyet, HSK’nın geçen hafta pazartesi aldığı 'el koyma' kararının belgesine ulaştı.

Yayınlanma: 31.01.2024 - 13:08
Dilan Polat soruşturmasında yeni gelişme: Cumhuriyet o belgeyi yayınlıyor...
Abone Ol google-news

Yürüttüğü Dilan Polat dosyasıyla son dönemde sıkça gündeme gelen ve Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK)’nin görev değişikliği kararı sonrası hakkında çıkan haberlerin ardından emekli olan savcı G.K. hakkında birden fazla HSK soruşturması açıldığı gündeme gelmişti.

G.K. ile ilgili olarak kritik gelişmeyi geçen hafta gündeme getirmiştik. HSK kaynaklarının verdiği bilgiye göre, soruşturma kapsamında savcı G.K.’nın dijital materyallerine incelenmek üzere geçen hafta pazartesi günü el konulma kararı çıkmıştı.

G.K. hakkındaki soruşturmalardan biri, yürüttüğü soruşturmalardaki sızıntı iddialarıyla ilgiliydi.

İlk kez gündeme getirdiğimiz iddianın belgesi ortaya çıktı. Ayrıca Savcı G.K.’nın aynı zamanda avukat olan eşinin dün telefonunu HSK’ya teslim ettiği öğrenildi.

EL KOYMA BELGESİ ÇIKTI

Dilan Polat dosyasıyla gündeme gelen ve Hrant Dink davası da dahil olmak üzere pek çok kritik davada savcılık yapmış G.K.’nın görev yeri HSK tarafından değiştirilmişti. Erzurum’a atanan G.K. bunun üzerine emekli olmuştu. G.K. hakkında yürütülen HSK soruşturmaları bu dönemde gündeme gelmişti.

G.K. hakkında HSK’nın yürüttüğü soruşturmalardan biri, Dilan Polat ve Bahis soruşturmaları dosyalarından sızıntılarla ilgiliydi. Geçen hafta, HSK’nın Savcı G.K. hakkında dijital materyallere el koyma kararı aldığını gündeme getirmiştik. HSK’nın geçen hafta pazartesi aldığı o kararın belgesi ortaya çıktı.

İşte o belge...

22 Ocak tarihli belgeye göre HSK müfettişleri, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazarak, Savcı G.K.’nın hakkında soruşturmanın gizliliği ihlal iddiası olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"İlgilinin cep telefonu ya da telefonlarını rızası ile teslim etmesi halinde muhafaza altına alınması, rızası ile teslim etmemesi halinde ikametgahında arama, el koyma, inceleme, çözümleme ve yedeklemelerin yapılması için İstanbul Anadolu Nöbetçi Sulh Hakimliğinden talepte bulunulması…"

DÜN TESLİM ETTİ

Cumhuriyet’in edindiği bilgilere göre, karar Savcı G.K.’ya telefonla bildirildi. Bildirim de tutanak altına alındı. Savcı G.K.’nın avukat eşi, dün Savcı G.K.'nın telefonunu Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı HSK Muhabere Bürosu’na teslim etti.

Saat 11’de tutulan tutanakta şu ifadeler yer aldı:

"… model cep telefonu eşi olan Avukat İ.K. tarafından 30.01.2024 günü saat 10.45’de Cumhuriyet BHSK Başsavcılığımız HSK Bürosu’na teslim edilmek üzere getirilmiş olup cep telefonu teslim alınmıştır. Cep telefonu içerisinde sim kart takılı olmadığı anlaşılmıştır. Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan gelen iletişim tespit raporunda yazılı IMEI numarası ile karşılaştırma yapılmak istendiğinde, teslim edilen telefonun formatlandığı görülmüş ve başlangıç ayarları yapılarak telefon açılmıştır."

Bazı kaynaklarca yalanlanan sızıntı soruşturması ve dijital materyallere el koyma kararı günler sonra belgeleriyle doğrulanmış oldu.

"FOTOĞRAFLARIMIZIN SIZDIRILMA İHTİMALİNE KARŞI..."

Avukatı ve eşi aracılığıyla KRT TV'den Can Bursalı'ya konuşan emekli savcı, telefonunu neden formatladığını şu ifadelerle açıkladı:

"Benim ve eşimin sosyal medyada ve basına yansımış fotoğrafı yok. Hakkımda HSK'da yürütülen soruşturmalar basına sızdırılıyor. Telefonumda benim ve eşimin fotoğraflarının da sızdırılma ihtimaline karşı önlem olarak formatlama işlemini yaptım"

Emekli savcı, ayrıca kendisine yönelik bir linç kampanyası yürütüldüğünü ileri sürdü ve şimdi Yargıtay'da görev yapan eski Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ın 6 Ekim 2023'te HSK'ya gönderdiği şikayet mektubuna atıf yaparak şunları söyledi: 

"Sidar Demiroğlu'nu açığa almak zorunda kalanlar ve Can Tanrıyar'ın tahliyesine müdahale edemeyince tekerine çomak sokulan yargıda etkili bir grup, beni sürekli haberlere konu ettirerek algı operasyonu yürütüyor."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon