Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kapat

Bu orman bildiklerinizden çok farklı 2 Kasım 2018, Cuma cumhuriyet.com.tr

Haber görseli
1
Afrika’nın ada devletlerinden Madagaskar’da bulunan Taş Orman alışık olduğunuz ormanlardan oldukça farklı. Çam ağaçlarının yerini dev kayaların aldığı, aslanların tahtına lemurların oturduğu bu sıra dışı orman, ziyaretçilerini hem şaşkınlık içinde bırakıyor hem de büyülüyor.
Haber görseli
2
UNESCO tarafından koruma altında

BBC'nin haberine göre; Tsingy de Behamara Ulusal Parkı’nın içinde yer alan bu karstik platonun, bölgedeki kireç taşının milyonlarca yıl süren erozyona maruz kalması sonucu oluştuğu biliniyor. Keskin uçlu binlerce yatay ve dikey oluşumların bir araya gelmesiyle günümüzdeki görüntüsüne kavuşan Taş Orman’da, Madagaskar dışında rastlanması güç olan kaya formasyonları bulunuyor.

Uzunlukları 70 metreyi geçen bu kayaların sivri uçları, bölgede rahatça dolaşmayı da neredeyse imkansız hale getiriyor. Kayaların yanı sıra, oyukların büyümesi ve zaman içinde tepelerinin çökmesi ile oluşan 120 metre derinliğindeki kanyonlar, ormanın dikkat çekici coğrafyasını daha da ilginç kılıyor. 1990 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan bölge, dünyanın en çok merak edilen noktalarından biri.