AA: Ilımlı muhalif gruplar İdlib'in güneyinde operasyon başlattı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, "İdlib'in güneyinde ilerleyen Suriye ordusuna karşı operasyon başlatan ılımlı muhalif gruplar Neyrab köyüne girdi."

20 Şubat 2020 Perşembe, 16:47

Reuters Haber Ajansı ajansının muhaliflerin mevzilerinden çektiği fotoğraf 

Anadolu Ajansı'nın (AA) aktardığı habere göre; Köydeki Suriye askerlerine yönelik topçu atışlarının ardından karadan ilerlemeye başlayan ılımlı muhalif gruplar yine orduya ait bir tank ve bir de zırhlı personal taşıyıcıyı imha etti, bir tankı da ele geçirdi. AA'nın haberine göre, Suriye ordusunun kontrolündeki Neyrab köyüne girildi.  Köyde şiddetli çatışmalar sürüyor.

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre ise bölgeye tank ve komando sevkiyatı yapan Türk ordusu, Suriye ordusunun ilerleyişini engellemek amacıyla obüsler ve çok namlulu roketatarlarla da ateş açıyor. 

Neyrab, 3 şubat'ta Suriye ordusunun eline geçmişti.

Serakib ilçesi, Şam ile Halep'i birbirine bağlayan M5 karayolu ile İdlib-Lazkiye-Halep bağlantısını sağlayan M4 karayolunun birleştiği stratejik bir noktada yer alıyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Suriye güçlerinin geri çekilmemesi halinde askeri bir harekatın her an başlayabileceğini söylemişti.