Akıllı telefonlar Türkçe konuşacak

Türk "Buronya Mobile" ekibi tarafından geliştirilen, Türkçe konuşan ve söylenenleri Türkçe anlayan kişisel asistan yazılımı "Asistan B", şu an yalnızca Android telefonlara uyumlu olmasına karşın, yakın zamanda İOS cephesinde de varlık gösterecek.

Yayınlanma: 22.07.2013 - 09:15
Abone Ol google-news

Forumlarda Apple'ın Siri'si ve Samsung'un S Voice'una rakip olacağı konuşulan, Türkçe destekli ücretsiz mobil asistan uygulaması "Asistan B"nin yazılımını yapan "Buronya Mobile" ekibinden Ahmet Gözütok, uygulamanın içeriği ve geleceğine yönelik  soruları yanıtladı.

Gözütok, forumlarda kullanıcıların yorumlarına ilişkin, Siri veya S Voice'un Türkçe dil desteği olmadığını hatırlatarak şunları anlattı:

"Dolayısıyla rakip olmak gibi bir iddiamız olamaz. Biz daha farklı bir konumdayız. Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için mevcut altyapılar ile böyle bir uygulama hazırlamak gerçekten çok zahmetli. Türkçe'de bir soruyu en az on farklı şekilde sorabilirsiniz. 9 tanesini uygulamaya eklemiş olsak olmayan bir tanesi için insanlar 'kısıtlı' diye şikayet edebiliyor. Bu nedenle Asistan B'yi geliştirmek, derinlemesine bir analiz de gerektiriyor. Bu noktada sadece çok çok iyi yazılım mühendisleri ile çalışmanız yetmiyor, dil bilimcilerinden destek almak, kullanıcıların taleplerini dinlemek ve bu odakta geliştirmeler yapmak zorunluluk halini alıyor."

Gözütok, programın İOS uygulaması ile ilgili çalışmalarına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

"iOS cephesinde işler biraz kısıtlı bir süreçte ve yapıda ilerliyor. Ayrıca Android dünyasında böylesi bir ihtiyacın daha fazla olduğunu düşünüp Asistan B'yi bu yönde geliştirmeye odaklandık. Altyapı oluştuktan sonra farklı platformlara uygulamayı entegre etmek pek uzun bir sürece malolmayacaktır. Şimdi kesin bir ifade kullanmamız doğru olmaz ancak hedefimizi Türk mobil kullanıcılarına dünyadaki en yeni mobil trendleri yerelleştirilmiş bir şekilde Türkçe olarak sunmak olarak şekillendirdik. Bu noktada da platform ayrımı yapmak doğru olmaz. Tabii şu anda önceliğimiz temeli sağlam bir şekilde kurmak."

Şu anda ücretsiz olan uygulamanın önümüzdeki günlerde ücretli hale getirilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Gözütok, "Kullanıcıların uygulamanın ücretli hale gelmesi yönünde çok ciddi bir talebi var aslında... Düşünsenize böylesi bir zamanda insanlar biz talep etmediğimiz halde para ödemek istiyor. Ücretli olursa uygulamanın daha hızlı gelişeceğini düşündükleri için belki de böyle taleplerde bulunuyorlar. Ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu ve ne kadar doğru bir işe soyunduğumuzu gösteriyor bize... Seviniyoruz, enerji buluyoruz" dedi.


Uygulamaya kullanıcılar da soru ve cevap ekleyebilecek

Uygulamaya kullanıcıların soru ve cevap ekleyebilmesini sağlayan bir yapı entegre edeceklerini bilgisini de paylaşan Gözütok, çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını, ekstra bir gelişme olmadığı takdirde 1 ay içinde kullanıma sunulmuş olacağını söyledi.

Gözütok, haziran ayı başında ilk sürümü kullanıma sunulan "Asistan B"nin kulaktan kulağa hızla yayıldığına işaret ederek, indirilme oranlarına ilişkin şunları söyledi:

"Uygulamanın indirilme sayıları şu anda beklentilerimizin epey ilerisinde. Bir ayını yeni tamamlamış bir mobil uygulamadan bahsediyoruz. Kulaktan kulağa hızla yayıldı. Şimdilik şu kadar adet indirildi demek çok doğru olmaz ancak 50 bin kullanıcı barajının yakında aşılmasını umuyoruz. Ayrıca günlük sorgu sayısı da ortalama 40 bin ile 60 bin arasında değişiyor. Asistan B'nin çok sadık bir kullanıcı kitlesi var. İndirilme sayılarımız ile aktif kullanıcı sayılarımız birbirine çok yakın. Bu da uygulamanın beğenildiğine işaret eden bir gösterge. Gerçi 900 kullanıcıdan 750'si Asistan B'yi beş yıldız ile derecelendirmiş ise bu da ayrı bir değer göstergesi olarak kabul edilmelidir diye düşünüyorum."

Uygulamada görme engelliler için özel bir yapı olduğunu da dile getiren Gözütok, ayrıca Asistan B'nin yaşlıların akıllı telefon kullanımını da kolaylaştırdığına dikkati çekti.

YouTube'da video arama, Google'da herhangi bir konu hakkında arama yapabilme, farklı kategorilerde binlerce konu hakkında bilgi (Wikipedia destekli), acil ve önemli telefon numaraları için otomatik arama, alarm kurma, tarih ve saat sorgulama, yakındaki mekanlar hakkında bilgi verme (eczaneler, sağlık kurumları, kafeler, restoranlar, camiler, bankalar, yakıt istasyonları, müzeler, gece kulüpleri, barlar, taksi durakları gibi) kente göre veya konuma göre otomatik olarak hava durum bilgisi, harita gösterme, ayarlara erişim, müdahale ve bilgilendirme (kablosuz ağ, bluetooth, telefon sesi gibi) imkanlar sunan uygulama, "https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buronya.asistanb&hl=tr" linkinden indirilebiliyor.