AKP'li Ahmet Aydın'la ilgili çarpıcı iddia: Beni Fethullah Gülen'e götürdü...

FETÖ'den tutuklanan Prof. İsmail Kul, ifadesinde AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın'ın kendisini Fethullah Gülen'le görüştürdüğünü söyledi.

Yayınlanma: 13.01.2017 - 10:57
Abone Ol google-news

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Meclis Darbe Araştırma Komisyonu'nun yaptığı çalışmaları hatırlattı. Öztürk, bugünkü köşesine FETÖ'den tutuklu olan Prof. İsmail Kul'un ifadesini taşıdı. Kul'un kendisini Fethullah Gülen ile tanıştıran ismin AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın olduğunu söylediği ifadesini köşesine taşıdı

Kul ifadesinde: "Milletvekili Ahmet Aydın'la, 2010 yılında Philadelphia'da bir kültür festivalinde tanışmıştım. Festivalden sonra milletvekili ve yanında bulunan birkaç kişiyle birlikte kahvaltı yapmıştık. Daha sonra bu şahıslar Fethullah Gülen'i ziyarete gideceklerini, benim de kendilerine eşlik edebileceğimi söyleyince ben de kabul ettim. Olay bu şekilde meydana geldi.” dedi.

Kul'un avukatı Deniz Baykal ise "İkisinin eylemi aynı. Müvekkilim tutuklu, Aydın ise Meclis kürsüsünde oturuyor" dedi.

İşte Saygı Öztürk'ün "Beni Fethullah Gülen'e götüren milletvekili şimdi..." başlıklı yazısındaki o bölüm:

“HOCA OLDUĞUMU SÖYLEYİNCE GÖTÜRDÜLER”

ABD Wilmington Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. İsmail Kul, izinli olarak geldiği Bursa'da temmuz ayında tutuklandı. 29 Aralık 2016 tarihinde Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verdi. İsmail Kul, kardeşi hakkındaki bir ihbar üzerine polisin geldiğini, olayı öğrenince eve gelip durumu öğrenmeye çalıştığını, ABD'de profesör olduğunu söyleyince polisin,amirine telefonla durumu bildirdiğini, “onu da alın gelin” talimatı üzerine emniyete götürüldüğünü öne sürdü.

İmam hatip lisesi mezunu olan, daha sonra Ege Üniversitesi Kimya Fakültesi'ni bitiren, devlet bursuyla ABD'ye gönderilen Kul, 28 Şubat sürecinde bursunun kesildiğini, kendi çabasıyla master ve doktorasını tamamladığını, ABD üniversitesinde göreve başladığını belirtti.

“BENİ GÖTÜREN MİLLETVEKİLİ AHMET AYDIN'DIR”

İsmail Kul, Savcı Muhammed Murat Salman'a verdiği ifadede, Fethullah Gülen'e gidişini şöyle anlattı:

“Ben, Fetullah Gülen'in, Pensilvanya'da bulunan evine toplam 4-5 defa sohbete gitmiştim. İlk defa katıldığım 2010 yılındaki sohbete bir milletvekilini götürdüğüm ifademde yer alıyor. Ancak bu husus ifademe yanlış yazılmış. Ben bu zamana kadar kimseyi Fethullah Gülen'in sohbetine götürmedim. Hatta tam tersi beni birileri sohbete götürdü. İfademde bahsetmiş olduğum milletvekili AK Partili vekillerden Ahmet Aydın'dır. Güneydoğu illerinden birinin vekilliğini yaptığını hatırlıyorum.

Milletvekili Ahmet Aydın'la, 2010 yılında Philadelphia'da bir kültür festivalinde tanışmıştım. Festivalden sonra milletvekili ve yanında bulunan birkaç kişiyle birlikte kahvaltı yapmıştık. Daha sonra bu şahıslar Fethullah Gülen'i ziyarete gideceklerini, benim de kendilerine eşlik edebileceğimi söyleyince ben de kabul ettim. Olay bu şekilde meydana geldi.”

"Gülen'le görüştürüyordu" iddiasına Ahmet Aydın'dan yanıt

AVUKATI DENİZ BAYKAL'DAN TEPKİ

Tutuklu İsmail Kul'un avukatlığını ise Bursa Barosu'na kayıtlı Deniz Baykal yapıyor. CHP Antalya Milletvekili adaşı Deniz Baykal'ın, Anayasa değişiklik önerisiyle ilgili konuşması sırasında Başkan Ahmet Aydın'ın tutumuna da tepkisini sayfasına şöyle aktarıyor:

“Deniz Baykal konuşurken anlamsızca gülen Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, Amerika'da kimya profesörü olan müvekkilimi FETO'nun yanına götürmüş! Müvekkilim, tesadüfen 15 Temmuz akşamı yurda giriş yapmış, ifadesi alınmış ve şüpheli görüldüğü için tutuklanmış. Eylem aynı. Hatta TBMM kürsüsünde oturan Başkanvekili Ahmet Aydın, diğerinin iradesi yokken onu FETO'nun yanına götürüyor. Sonuç biri yaklaşık 5 aydır tutuklu, diğeri meclis başkanvekili ve tarihi konuşmada gülüyor. Hayırlı işler!”

Fethullah Gülen'e kendisi gitmekle kalmayıp, başkasını da götürdüğü ifadede öne sürülen TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın bu ifadedeki iddialara karşı söyleyeceklerini öğrenmek için aradım. Ancak sabahlara kadar çalıştığı içinmakamına gelmemişti.


En Çok Okunan Haberler