Bürokrasinin ‘becerikli’ ailesi

Eski Bakan Fatma Sayan’ın kardeşi Ömer Fatih Sayan, hem BTK hem Türk Telekom yönetiminde.

Yayınlanma: 18.07.2019 - 21:15
Abone Ol google-news

Eski Aile Bakanı Fatma Sayan’ın kardeşi olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'ndan (BTK) sorumlu tutulurken, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İletişim Teknolojileri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Bu durum BTK’nin bağımsızlığına gölge düşürüyor. Bir kişinin hem denetleme yetkisi ile donatılması hem de denetlediği şirketin yönetiminde yer alması nerede görülmüştür” dedi.

Hollanda’da katılacağı referandum etkinliğinin engellenmesi üzerine Ankara ile Avrupa arasında çıkan krizin baş aktörü olarak bilinen eski Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşi Ulaştırma Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, hem BTK'dan Sorumlu Bakan Yardımcılığı hem Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

‘Görevlerinin birinden çekilmesi gerekir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, bu durumun BTK’nin bağımsızlığına gölge düşürdüğünü belirterek “Sayan’ın Türk Telekom yöneticiliği, ‘Telekomünikasyon sektörünü düzenleme ve denetleme misyonu taşıyan kurumun’ tarafsızlığının da sorgulanmasına neden olmaktadır. Sayın Sayan, hem BTK’dan sorumlu Bakan Yardımcısı, hem de BTK’nın denetlemekle yükümlü olduğu sektörde faaliyet gösteren bir şirketin, yani Türk Telekom’un yönetim kurulu üyesi. Bir kişinin hem denetleme yetkisi ile donatılması hem de denetlediği şirketin yönetiminde yer alması nerede görülmüştür” diye sordu.

‘AKP hassasiyetin idrakine varmış değil’

Bu durumun “kabul edilemez” olduğunu ve Sayan’ın görevlerinin birinden çekilmesi gerektiğini kaydeden Adıgüzel, şöyle devam etti:

“Telekomünikasyon sektörünü düzenleme ve denetleme fonksiyonunun bağımsız bir idari otorite tarafından yürütülmesi amacıyla” kurulmuş olan BTK’nın özerk yapısı özellikle “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne geçiş ile birlikte tümüyle ortadan kaldırılmıştır. AB Komisyon Raporlarında da dikkati çekildiği üzere, kuruluşu gereği tarafsız ve bağımsız olması gereken BTK yeni yapısı ile siyasi müdahalelere daha da açık bir konuma getirilmiştir. Bilindiği üzere, 24 Haziran sonrası BTK’nın atama usulü değiştirildi ve üyelerinin doğrudan atanması yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi. Yapılan bu düzenlemeler sonucu gelinen noktada, yapısı gereği özerk ve bağımsız olması büyük önem taşıyan BTK, bu niteliklerinden hızla uzaklaştırılmaktadır. BTK’nın siyasi atamaların uzağında, işinin ehli ve konunun uzmanı kişilerce yönetilmesi konunun hassasiyeti gereği büyük önem taşıyor. Ancak AKP bu hassasiyetin idrakine varabilmiş değil” diye konuştu.

Aile boyu bürokrasi yükselişi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yakınlığı ile de tanınan eski Bakan Betül Sayan’ın bir diğer kardeşi Nazmiye Sümeyye Sayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyesi olarak görev yapıyordu. Sümeyye Sayan, milyonluk ihaleleriyle gündeme gelmişti. Sayan kardeşlerin bir diğeri Ayşe Hilal Sayan Koytek ise Başbakanlık Müşavirliği ve Aile Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı görevi yapmış, daha sonra da Kuveyt’e Büyükelçi olarak atanmıştı. Öte yandan “ailenin eniştesi” Hilal Sayan’ın eşi Enes Koytak’ın da TÜRKSAT’da yıllarca yüksek maaşla araştırmacı sıfatıyla çalıştığı iddia edilmişti. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler