Can Dündar: Savcı kural tanımıyor

Can Dündar, “Anayasa Mahkemesi kararını takmayan savcılığın TBMM üyelerinin dokunulmazlığını da hiçe saydığını görüyoruz” dedi.

Yayınlanma: 01.04.2016 - 03:23
Abone Ol google-news

Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar ise, Enis Berberoğlu ile ilgili tartışmalar üzerine bir açıklama yaparak, “Haber kaynağını açıklamamam, tamamen biz gazetecilere tanınan bir hakkı savunmak içindir” dedi.

Can Dündar’ın açıklaması şöyle: Dün yandaş basında MİT TIR’ları haberini sızdıran milletvekilinin dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu olduğuna dair haberler yer aldı. Öyle anlaşılıyor ki, haberin kaynağının Fethullah Gülen cemaati olduğunu iddia eden Savcılık, benim kitabımda yer verdiğim bir ayrıntıdan yola çıkarak o gün gazetemizi ziyaret eden CHP milletvekillerinin peşine düşmüş ve çevrede telefonu sinyal veren ismin Berberoğlu olduğunu öğrenmiş. Bu haberi de kendisinden önceki Fethullahçı özel yetkili savcılar gibi, mahkemeden önce havuz medyasına servis etmiş. Anayasa Mahkemesi kararını takmayan savcılığın TBMM üyelerinin dokunulmazlığını da hiçe saydığını görüyoruz.

Açıkçası gazetecinin haber kaynağını açıklamama ilkesi gereği, savcılık ve mahkeme sorgumda haberi kimden aldığımı söylemeyi reddetmiştim. Ancak ısrarla haber kaynağımın Gülen cemaati olduğunu söyleyen tetikçilere karşı, yeni çıkan kitabımda kaynağın solcu bir milletvekili olduğunu belirtmiştim. Bu bilgiyi vermeden önce de kaynağımla konuşmuş, iznini almıştım. O da “İstersen adımı da verebilirsin” demişti.

Bu ismi vermemem, tamamen biz gazetecilere tanınan bir hakkı savunmak içindir. Ceza riski altında isim vermek yakışık almayacağı için, kendi iznine rağmen, ben ismi vermek istemedim. Hâlâ da aynı tavrı sürdürüyorum.

Yarın ceza riski ortadan kalktığında ismi de memnuniyetle veririm. Şimdilik, haber çıktıktan sonra gazetemiz çalışanlarının ve ülkemiz aydınlarının ‘Sorumlu benim’ şiarına katılan Enis Berberoğlu’na duyarlılığı için teşekkür etmekle yetineyim.”