Kırmızı benekliye yazık olur

Kastamonu Zarbana Çayı üzerine yapılması planlanan HES projesine ilişkin bilirkişiden uyarı ve tespitler...

25 Kasım 2019 Pazartesi, 03:00

Kastamonu’nun sahil ilçelerinden İnebolu’ya bağlı Alaca, Kayaelması, Çaydüzü ve Güneşli köyleri ile Küre’nin Topçu, Beşören ve Güllüce köylerini kapsayan Zarbana Çayı üzerine yapılması planlanan “Kaya Regülatörü ve Hidroelektrik santralı (HES)” projesine karşı açılan davada dosyaya bilirkişi raporu girdi. Bölge sakinlerinin tepki gösterdiği projeye ilişkin olarak bilirkişi, yüzlerce ağacın kesileceğini tespit etti. 

Projenin hayata geçmesi durumunda yaban hayatında da olumsuz etkileneceğini belirten bilirkişi, projenin nesli tehdit altındaki kırmızı benekli alabalık açısından da uygun olmadığına dikkat çekti.

ÇED olumlu kararının iptali istemiyle açılan davaya sunulan 42 sayfalık bilirkişi raporunda çarpıcı tespitler yer aldı.  Raporda proje alanı ve yakın çevresinin “12 yaşamlı, 20 sürüngen, 104 kuş türü, 49 memeli ve 10 balık türü olmak üzere 193 omurgalı tür”den oluşan yüksek biyoçeşitliğe sahip olduğunun altı çizildi. Raporda, bu türler içinde Uluslararası Doğayı Koruma Birliği ölçeklerine göre mutlak koruma altında veya kırmızı liste kapsamındaki türler arasında yer alan kırmızı benekli alabalığa da değinilerek “Projeye balık türleri açısından bakıldığında özellikle kırmızı benekli alabalık türünün risk altında olacağı düşünülebilir” ifadeleri kullanıldı. Proje alanının kayın, gürgen, karaçam ve meşe ağaçlarından oluşan koru alanı olduğu da vurgulanan raporda, proje için 955 ağacın kesileceği belirtildi. Raporda özetle projenin birçok açıdan uygun olmadığı kaydedildi.