Suriye ordusu İdlib operasyonuna başladı

Suriye güçleri İdlib'de beklenen operasyona başladı. Bölge El Kaide'nin de aralarında olduğu cihatçı örgütlerin elinde bulunuyor.

12 Ağustos 2018 Pazar, 14:35

Suriye ordusu uzun süredir hazırlığı yapılan İdlib operasyonuna başladı. Ordunun İdlib'e havan atışlarını başlattığı duyuruldu.

<haber-dikey:1053064,1053244>

Suriye Ordusu İdlib'de 'Terörle Mücadele Operasyonu' başlattı.

 Basında çıkan haberlere göre, Suriye Ordusu ülkenin kuzeydoğusundaki İdlib vilayetinde 'terörist' unsurlara bir dizi saldırı düzenledi.

Saldırı, Suriye ordusunun cihatçıları silah bırakmaya ve hükümetin isteklerini kabul etmeye çağırdığı broşürler bırakmasıyla gerçekleşti.

 Broşürde şu mesaj verildi: "Savaş sona yaklaşıyor. Suriye'deki halkımızın yaptığı gibi, sizi yerel uzlaşmalara katılmaya çağırıyoruz. Suriye Arap Ordusu ile işbirliğiniz sizi militan ve teröristlerin egemenliğinden kurtaracak ve koruyacak." Sen ve ailenin hayatlarını koruyacak”

Saldırı Rusya'nın Suriyeli Uzlaşma Merkezi başkanı Binbaşı General Alexei Tsygankov'un, İdlib'de faaliyet gösteren militanların Suriye'deki yerleşim yerlerini "son 24 saat içinde" bombalamaya devam ettiklerini söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Daha önce Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), hükümet birliklerinin, ülkenin batısındaki ve güneybatısındaki Hama ve Suwayda eyaletlerinede teröristlere operasyon yapmaya devam ettiğini bildirdi.

ORDU CİHATÇILARI SİLAH BIRAKMAYA ÇAĞIRMIŞTI

 Suriye ordusu bölgeye havadan bildiri atarak cihatçıları silah bırakmaya ve hükümetin taleplerini kabul etmeye çağırmıştı.

 İdlib aralarında El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir'uş Şam ve ÖSO'nun da olduğu cihatçı örgütlerin kontrolünde.

 Hama ve Süveyde'de de operasyonlarını sürdüren Suriye güçleri, bölgedeki IŞİD varlığına son vermeyi planlıyor.

 Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada İdlib'in geri alınmasının öncelikleri haline geldiğini söylemişti.