Savaşın eşiğinde

Suriye’de, Bayırbucak bölgesine kara harekâtı yapan İran ve rejim güçlerine destek veren Rus uçağı, Türk jetlerinin 10 kez uyarmasının ardından vuruldu. Ruslar ise hava sahası ihlali yapılmadığını açıkladı. Ruslar pilotları kurtarmaya giden Mi-8 helikopterinin de düşürüldüğü açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 25 Kasım 2015 Çarşamba, 05:19

Suriye’ye askeri yığınak yapan, Türkmenlerin yaşadığı Bayırbucak bölgesine karadan harekât yapan İran, Hizbullah ve rejim güçlerine havadan destek veren Rusya, sınırda Türkiye ile karşı karşıya geldi. Türk hava sahasını 5 dakika gibi uzun bir süre ihlal eden SU- 24 Rus savaş uçağı Türk F16’larının 10 kez uyarısının ardından vuruldu. Olayın ardından kamuoyunda ön almak isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uçağın milliyetine yönelik açıklaması Türkiye’yi zor durumda bıraktı. Rusya, düşen uçağın paraşütle atlayan 2 pilotunu bulmak için Suriye’nin Kızıldağ bölgesine helikopterle birlikler indirdi. Rusya’nın hava sahası ihlali olmadığı yönündeki iddiasının ardından Genelkurmay, uçağın hava sahasına girmeden uyarıldığını açıkladı.

Türk pilotların ses kaydı ortaya çıktı... Türkiye Rus jetlerini böyle uyardı (VİDEO)

Rusya’nın Suriye’de Esad rejimine verdiği desteği, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Türkiye sınırındaki Bayırbucak bölgesinde yoğunlaştırması, 2 ülke arasında tehlikeli gerginliklere yol açtı. Bayırbucak bölgesini karadan İran ve Hizbullah’ın desteğiyle ele geçirmek isteyen Esad rejimine Rusya’nın hava operasyonlarıyla destek vermesi, Türk sınırına çok yakın olan stratejik Kızıldağ bölgesinde yoğunlaştı. Geçen hafta sonu Kızıldağ’ı yitiren Türkmen muhaliflerinin dün sabaha karşı başlattıkları karşı saldırıda sert çatışmalar yaşandı. Rejim güçlerine havadan destek veren bir SU-24 savaş uçağı, Türk hava sahasını ihlal etti. Genelkurmay’ın iddiasına göre ihlal 5 dakika sürdü.

[Haber görseli]

Genelkurmay yaptığı açıklamada ihlal süresince uçağın toplam 10 kere uyarıldığını ancak uçağın ihlali sürdürmesi üzerine iki F16’nın angajman kuralları çerçevesinde müdahale ettiğini dile getirdi.

Vurulan uçaktan atlayan pilotların havada vurulma anı kamerada (VİDEO)

Genelkurmay’ın, ayrıca uçağın Türk hava sahasına tehlikeli bir şekilde yaklaşmasından itibaren hava sahasına girmesinin beklenmeden önce uyarılmaya başlandığı bilgisini verdiği açıklamasında şu değerlendirme yapıldı: “Saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak beş dakika içerisinde 10 kez ikaz edilmesine rağmen Türk hava sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.”

Rus helikopterini TOW füzesiyle vurup kameraya çektiler (VİDEO)

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, hava sahasını ihlal eden ve Türk F16’larının radarına yakalanan Rus uçağı, kurtulmak için flar fırlattı. Kaynaklar F16’lardan fırlatılan mühimmattan kaçılmasını amaçlayan flarlerin amacına ulaşmadığını ve isabet aldığını söyledi.

[Haber görseli]

Uzmanlar değerlendirdi: Kızıldağ’a dalışta ihlal olabilir

Cumhuriyet’e bilgi veren askeri kaynaklar “Sınır hattını ihlal etmeden uçma şansı yok. Daha önceki hava ihlalleri aynı bölgede yaşanmıştı” dedi.

Cumhuriyet’e bilgi veren askeri kaynaklar Yayladağı bölgesinde Rus uçağının Kızıldağ’a yönelik dalışlarında Türk hava sahasını ihlal etmemesine ilişkin bunun hiç de kolay olmadığına dikkat çektiler.

Kaynaklar şu değerlendirmeyi yaptı: “Kızıldağ, Türkiye sınırına yakın ve sınırdan güneye doğru yükselen bir dağ. Doğusunda Türkmen Dağı’nı, batısında Bucak bölgesini kontrol eden hâkim bir tepe. Türkiye sınırından Suriye sınırına doğru yükselen dağ bölgesi ya batıdan Akdeniz’den gelerek doğuya doğru sortilerle vurulabilir ya da tam tersi olarak doğudan gelerek Akdeniz yönünde dalışlarla bölgeye atış yapılabilir.

‘İhlal etmeden paralel uçamaz’

Ancak bölgede Türk sınırı girintili çıkıntılı. Sınır hattını dolayısıyla hava sahasına ihlal etmeden paralel uçuş yapma şansı yok. Kuzeyden güneye veya güneyden kuzeye uçuş yapma şansı yok. Güneyden hiç dalış yapamaz. Yapması durumunda doğrudan Türk hava sahasına girer. Kuzeyde Türkiye olduğu için ancak Türkiye’den kalkan bir uçağın bölgeye uçma şansı var.”

[Haber görseli]Pilotlar için herkes ayrı telden çalıyor

Rusya Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, SU-24 uçağının bir pilotu ile kurtarmaya gelip düşürülen Mi-8 helikopterinden bir askerin öldürüldüğü bilgisini verdi. Rus pilotların akıbetleriyle ilgili her kesimden farklı ses çıktı.

Türkmenler: Vurduk

Önce Bayırbucak Türkmenleri komutanları, SU-24’ün iki pilotunu öldürdüklerini söyledi. 2’nci Sahil Tümen Komutan Yardımcısı Alpaslan Çelik, Türkmen Dağı’nda düşen Rus uçağının pilotlarının paraşütle atladığını, kendilerinin ateş ederek pilotları havada öldürdüğünü, yere cesetlerinin düştüğünü anlattı. Çelik “Rus destekli havadan ve karadan saldırı oldu. Bu sırada bizim üzerimize bomba atan Rus uçağı manevra yaparken Türkiye sınırlarına geçince anında düşürüldü. Rus pilotlar ölü ele geçirildi. Uçaktan atlayan pilotlardan birinin paraşütünün parçası elimde” dedi. Ancak pilotların paraşütle atladığı sırada çekilen görüntülerde, militanlar içinden havaya ateş açanlara diğerlerinin “Atma, atma. Esir geliyor esir esir” diye bağırdığı duyuldu.

Ankara: İkisi sağ

Ardından Reuters’e konuşan Türkiye’den üst düzey bir yetkili “İki pilotun sağ olduğu bilgisini alan ilgili birimlerimiz, muhaliflerden sağ teslim almak için çalışmaya başladı” dedi. DHA’ya bilgi veren Başbakanlık kaynakları da, iki pilotunun sağ olduğunu teyit ettiklerini, muhaliflerin elinden kurtarılmaları için ilgili birimlerin çalıştığını dile getirdi. MİT’in, Türkiye’ye teslimleri için muhalif gruplarla temas kurduğu duyuruldu.

Rusya: Arıyoruz

Rus Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan “İki pilottan birinin karadan açılan ateş sonucu öldüğü, kurtarma operasyonuna katılan iki Mi- 8’den birinin düşürüldüğü, bir deniz piyadesinin öldüğü, ekibin geri kalanının Lazkiye’deki üsse vardığı” açıklaması geldi. İkinci pilot için arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Erdoğan Cumhuriyet gazetesini hedef gösterdi

Erdoğan ve Obama'dan Rus uçağı zirvesi

ABD'den ilk açıklama: Biz olaya dahil değiliz

NATO'dan Rusya krizi açıklaması: Çok ciddi durumla karşı karşıyayız

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı: Türkiye ile tüm temaslar durdurulsun

Kılıçdaroğlu'ndan düşürülen Rus uçağıyla ilgili açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı: Türkiye ile askeri ilişkiler askıya alındı

Türkmen komutan: Pilotların ikisini de vurduk

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ