Kapat
A+ A-

AB Parlamentosu milletvekillerinden Putin kararı

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'ye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve 28 kişiye "Nadejda Savçenko" olayından dolayı bireysel yaptırım uygulanmasını teklif ettiler.
DHA
Yayınlanma tarihi: 9 Mart 2016 Çarşamba, 10:02

[Haber görseli]
Rus haber ajansı Ria Novosti'ye göre 57 parlamenter tarafından imzalanan belgede Savçenko'nun kaçırılması, Rusya topraklarına getirilmesi, yasadışı gözaltında tutulması ve uydurma suçlamalarda bulunulmasından sorumlu olan 57 kişinin ismi yer alıyor.

Milletvekilleri, Rusya'nın eylemlerini dünyanın gözünde meşrulaştırmaya çalışanlara da yaptırım uygulanması gerektiğini belirttiler. Putin dışında listede Rusya Federal Güvenlik Servisi Başkanı Aleksandr Bortnikov, Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, Luhansk Halk Cumhuriyeti Lideri İgor Plotnitski de yer alıyor.

Siyasetçiler, yaptırımların Avrupa vizesi yasağı, Avrupa Birliği sınırları içerisindeki aktiflerin dondurulması ve tüm mallarına el konulmasını kapsaması gerektiğini düşünüyorlar.

Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, Ukrayna'da Rus gazetecileri öldürmekle suçlanıyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler