Efes Antik Kenti de Dünya Kültür Mirası listesinde

UNESCO tarafından yapılan açıklamaya göre dün UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren Diyarbakır Surları'nın ardından Efes Antik Kenti de listeye alındı.

Yayınlanma: 05.07.2015 - 18:29
Abone Ol google-news

Dün akşam saatlerinde Bakan Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili beklenilen müjdeli haberi aldıklarını belirtmişti. Bunun ardından ise bugün Efes de aynı listeye alındı.

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine karar verildiğini aktaran Çelik, şu ifadeleri kullanmıştı:

Sıra Efes'te

"Haber, Almanya'da Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı'ndan az önce geldi. Böylece Türkiye'nin listedeki varlık sayısı 14'e yükseldi. Diyarbakır Surları dünyanın en eski yapılarından. Hevsel Bahçeleri de Dicle'nin kıyısında kurulan verimli, bereketli topraklar. Aynı toplantıda Efes dosyamız da görüşülecek. Yüzleri güldürmek için şimdi sıra Efes'te. Adaylık süreci boyunca emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum."

Yüzleri güldü

Dünkü müjdenin ardından bugün gelen UNESCO açıklaması Efes'in de listeye alındığını duyurdu. Efes'le birlikte Türkiye'nin listedeki sayısı 15'e yükseldi.

 


En Çok Okunan Haberler