Sözleşmeliler, ilk ders zilini duymayacak

MEB 15 bin sözleşmeli öğretmenin hangi dersler için alınacağını açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 6 Ağustos 2016 Cumartesi, 06:36

Darbe girişiminin ardından açığa alınan öğretmenlerin doğurduğu boşluğu sözleşmeli öğretmen formülü ile kapatmayı planlayan MEB, 15 bin sözleşmeli öğretmenin alan dağılımını açıkladı. Bu kapsamda 4 bin 334 sınıf öğretmeni, 1555 İngilizce öğretmeni, 1479 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, 358 Arapça öğretmeni sözleşmeli öğretmen olarak atanacak. Sözlü sınav sonuçları 10 Ekim’de açıklanacak. Sözleşmeli öğretmenler okulların açıldığı tarihe yetişmeyecek.

MEB, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açığa alınan öğretmenlerden doğan boşluğu norm kadro fazlası öğretmenler ve sözleşmeli öğretmen alımı ile kapatacağını daha önce duyurmuş, 4 yıl önce vazgeçilen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının ayrıntıları önceki gün yayımlanan yönetmelikte belli olmuştu. 15 bin sözleşmeli öğretmeni ilgilendiren kılavuzda şu ayrıntılar yer aldı:

KPSS’den en az 50: Sözleşmeli öğretmen adayları, önce KPSS’ye girecek. Burada aldığı en az 50 puanla sözlü sınava başvuru hakkı kazanacak.

18 sınav merkezi: Sözleşmeli öğretmen alımının öncelikli olarak 50 ilde yapılacağı belirtilmişti. MEB, mülakat için 18 ilde sınav merkezi kurdu. Sözleşmeli öğretmenler; Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Samsun, Sivas ve Trabzon’da kurulacak sınav merkezlerinde mülakata alınacak.

Güveni tam olsun: Sözleşmeli öğretmen adayları, mülakat 20 kriter üzerinden değerlendirilecek. Öğretmen adayının, “Cümlelerinin düzgün ve açık olması, düşüncelerini anlaşılır bir tavırla ifade etmesi; Türkçeyi, dilin kurallarına uygun, doğru, verimli ve etkili bir biçimde kullanması; sesinin net ve kendine güveninin tam olması, jest ve mimiklerine, ses tonuna hâkim olması” gibi özelliklerine bakılacak.

Sözlüden 60: Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. Adaylar en fazla 20 eğitim kurumunu tercih edebilecek. Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Din, 3. sırada: Kılavuzla birlikte 15 bin sözleşmeli öğretmenin hangi alanlara atanacakları da belli oldu. Buna göre en fazla sözleşmeli öğretmen 4 bin 334 kadro ile sınıf öğretmenliği alanına atanacak. Bunu 1555 kadro ile İngilizce, 1479 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi izledi. 358 sözleşmeli öğretmen Arapça dersine atanacak.

Zili duyamayacaklar: Sözleşmeli öğretmen atama sonuçlarına göre öğretmenlerin tercihleri 7 Ekim’e kadar alınacak. Atama sonuçları ise 10 Ekim’de alınacak. 2016-2017 eğitim öğretim dönemi 18 Eylül’de başlayacak. Bu durumda sözleşmeli öğretmenler ekim sonunda ancak göreve başlayacak.

A+ A-