Çiftçiyi dolu vurdu

Amasya’da şiddetli dolu elli üç köydeki tarım ürünlerine büyük zarar verdi, zararın tahmini beş yüz milyon düzeyinde olduğu belirtildi.
Yayınlanma tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi, 19:16

[Haber görseli]Amasya’da 24-25 Mayıs tarihleri arasında meydana gelen şiddetli dolu yağışı, ilk tespitlere göre il merkezi, Suluova ve Merzifon ilçelerindeki toplam 53 köydeki tarım arazilerinde ekili ürünler büyük zarar verdi. Borç içinde üretim yapmaya çalışan çiftçiyi şimdi de dolu yağışı vurdu. Borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünen köylüler devletten kredi borçlarının ertelenmesini ve devletin yardım etmesini istediler.

[Haber görseli]

Amasya Valisi Osman Varol köylerde incelemelerde bulundu. İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından oluşturulan hasar tespit ekipleri, zarar gören köylerde hasar tespit çalışmalarına başladı. Yapılan ilk tespitlere göre, il merkezinde 6, Suluova'da 16 ve Merzifon'da 31 olmak üzere toplam 53 köyde kiraz, şeftali, buğday, mısır, şekerpancarı gibi ürünlerde yoğun dolu hasarının bulunduğu belirlendi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından oluşturulacak raporun Tarım ve Orman Bakanlığına gönderileceği bildirildi.

A+ A-