İngiltere Başbakanı Cameron'dan Panama itirafı

İngiltere Başbakanı David Cameron, 2010 yılında ölen babasının vergi cenneti Panama'da Mossack Fonseca'nın müşterileri arasında olan offshore şirketinde, kendisinin ve eşi Samantha'nın hissesi olduğunu kabul etti.

Yayınlanma: 07.04.2016 - 22:55
Abone Ol google-news

BBC Türkçe'nin haberine göre, Cameron bu hisseleri de başbakan olmadan kısa bir süre önce 2010 yılında yaklaşık 30.000 sterline sattıklarını söyledi.


Başbakan katıldığı ITV televizyon kanalında, babası Ian Cameron'un kurduğu Panama merkezli Blairmore şirketinin Mossack Fonseca'yla bağlantısına ilişkin soruları yanıtladı.
Cameron, 'saklayacak bir şeyi olmadığını' ve hisselerin satışından elde ettiği kâr için 'İngiltere'ye verdilerini ödediğini' söyledi.
Muhalif İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Başbakan Cameron'a veri beyannamesini açıklaması çağrısında bulunmuştu.

Sızan belgelerde, David Cameron'un babasının kurucusu ve yöneticisi olduğu Blairmore şirketinin, vergi cenneti Panama'da birçok kişinin vergi kaçırma, kara para aklama gibi faaliyetlerine yardımcı olduğu belirtilen hukuk şirketi Mossack Fonseca'nın müşterisi olduğu ortaya çıktı.
Belgeler, Ian Cameron'un, zengin müşterilerine yatırım fonu açmaya yardım edip offshore ticaret araçlarını kullandığına işaret ediyor.

'Kâr payı üzerinden gelir vergisi ödedim'

ITV News'a konuşan Cameron, "Samantha ve benim ortak bir hesabımız vardı. Blairmore yatırım hesabında, 5000 hisseye sahiptik, onu da 2010 yılı Ocak ayında sattık. Yaklaşık 30.000 sterlin değerindeydi" dedi.

"Kâr payı üzerinden gelir vergisi ödediğini" belirten Cameron, ama geliri, sermaye kazançları vergisinin ön gördüğü seviyenin altında olmasından dolayı, bu vergiden muaf olduğunu ve ödemediğini söyledi.


Cameron, yapılan işlemlerin İngiltere vergi mevzuatına uygun olduğunu ifade etti.İngiltere Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada David Cameron ve eşi Samantha'nın şirketlerini 1997 yılı Nisan ayında 12.497 sterline aldıkları ve 2010 yılı Ocak ayında 31.500 sterline sattıkları belirtildi.


Başbakanlık, Çarşamba günü yazılı açıklamasında Cameron, eşi ve çocuklarının offshore yatırımlardan kazanç sağlamadıklarını belirtti.


Sızdırılan Panama belgelerinde Ian Cameron'un, zengin müşterilerin yatırım fonlarını yöneten Blairmore şirketinin toplantıları için Bahamalar'a veya İsviçre'ye gittiği bildiriliyor.
Şirketin İngiltere'de vergi ödememek için bu toplantıları özellikle offshore ticaret yapılan yerlerde düzenlediği belirtiliyor.


Oysa adını Cameron ailesinin Aberdeenshire bölgesindeki malikanesinden aldığı sanılan şirket, toplantılarını Londra'da düzenlemiş olsaydı, İngiliz şirketi olarak kabul edilip vergilendirilecekti.
Şirketin ayrıca kişilerin ismini saklamak için "hamiline hisse senetleri" kullandığı belirtiliyor.
Belgelerde Ian Cameron'ın babasının yanı sıra altı lord ile iktidardaki Muhafazakar Parti'nin üç eski milletvekilinin isminin de bulunuyor.


En Çok Okunan Haberler