Osman Kavala: Beraatin ardından gözaltı kararı dünya gündeminde

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin dava nedeniyle iki yılı aşkın süre tutuklu kalan İş adamı Osman Kavala'nın dün beraat etmesi dünya medyasında geniş yer buldu. Uluslararası basın, tahliye kararının ardından Kavala için bir başka soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilmesini de dünyaya duyurdu.

19 Şubat 2020 Çarşamba, 09:08

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Osman Kavala: Türkiye beraat kararının ardından aktivisti tekrar tutukluyor” başlığıyla verdiği haberde, Türk hükümetini devirmek suçlamasından aklandıktan saatler sonra Kavala hakkında 2016’daki darbe teşebbüsüyle ilgili olarak gözaltı kararı çıkarıldığı aktarıldı.

BBC, Uluslararası AF Örgütü’nün konuya ilişkin şu açıklamasına haberinde yer verdi:

“Bu karar, yargı eliyle yapılan kasti ve planlı bir zulmü andırıyor. Osman Kavala'nın yaklaşık iki buçuk yıl cezaevinde tutulduktan sonra tahliye edilmesine karar verilmişken özgürlüğe açılan kapının tekrar kapatılması kendisine, ailesine ve Türkiye'de adaleti savunan herkese yönelik yıkıcı bir darbedir.”

DRAMATİK HAMLE, SÜRPRİZ DÖNÜŞ

ABD merkezli yayın kuruşu Voice of America da Osman Kavala gelişmeleri “Türkiye’nin kritik insan hakları davasındaki beraat kararında sürpriz dönüş” başlığıyla duyurdu. Türk savcılarının dramatik bir hamleyle ayaklanma suçlamasından beraat ettikten saatler sonra Kavala hakkında gözaltı kararı çıkardığını yazdı.

Voice of America haberinde İnsan Hakları İzleme Örgütü‘nden Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb‘in açıklaması yer aldı. Amerikan yayın kuruluşu Webb’in gözaltı kararına ilişkin “İntikamcı ve hukuksuz bir hamle. Türk yargı sisteminin sıkı siyasi kontrol altında olduğunu gösteriyor” yorumunu aktardı.