Sağlık emekçilerinin asırlık sorunu

İstanbul’da hekimler ve sağlık emekçileri, “100 yıldır ülkemize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” yazılı çelenk ile beyaz önlükleri ve karanfillerle Taksim Cumhuriyet Anıtı’na yürüdü. Anıta çelenk bırakan hekimler, ardından saygı duruşunda bulundu. Sağlıkta şiddete dikkat çeken konuşmalarda “Baskı ve iş yüküne” vurgu yapıldı.

14 Mart 2019 Perşembe, 20:28

14 Mart Tıp Bayramı’nı bayram havasında kutlamadıklarını vurgulayan sağlık emekçileri, pazar günü yürüyüş yapacak.

Sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılı nedeniyle yurt genelinde eylemler yaptı. Tıp bayramını on yıllardır bayram havasında kutlamadıklarını belirten sağlık emekçileri “Çünkü sağlık çalışanları ciddi bir iş yükü ve baskı altında” dediler.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası üyeleri, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle dün İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Konsolosluğu önünde bir araya geldi.

Törene İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ve yönetim kurulu üyeleri ile eski başkan Prof. Dr. Selçuk Erez, TTB Merkez Konseyi eski başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk, “Ortalama, günde 40’a yakın sağlık çalışanı tacizle, hakaretle, darp edilmeyle ve hatta öldürülmeyle karşı karşıya kalmakta. Bu bir paradoks, bu bir çelişki. Bütün yaşamını insanlara adayan onların sıkıntılarını gidermeye adamış meslek mensuplarının bu denli baskı altında olması kabullenecek bir şey değildir” dedi.

Bildirge açıklayacaklar

Prof. Dr. Pınar Saip de özetle şunları kaydetti: “Bu yıl Tıp Haftası’nın finalinde 100. yıla özel görkemli bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Önce 17 Mart pazar 13.00’te Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde toplanıyoruz. Emperyalist işgale karşı bayrak açan tıbbiyeliler anısına Haydarpaşa Tıbbiyesi’nin önünde saygı duruşunda bulunuyoruz, ardından Kadıköy’e yürüyor, İskele Meydanı’nda Hekimlerin Yüzüncü Yıl Bildirgesi’ini kamuoyuna açıklıyoruz.”

Doktor darp edildi

Öte yandan Tıp Bayramı’ndan bir gün önce, Kırıkkale’deki özel hastanede Dr. Mehmet Öncel, hastasına yazdığı reçetedeki ilaçların tümünü vermediği gerekçesiyle tepki gösterdiği eczacının eşi V.K. tarafından, hastanedeki odasında darp edildi.

Şiddete karşı özel duyarlılık

- AYDIN Tabip Odası valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, “14 Mart’ın yüzüncü yılında hekimlerimizin daha mutlu olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu. 

- SAMSUN Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre günde ortalama 30 beyaz kod veriliyor. Ne yazık ki bunu azaltamıyoruz. Bu alana özel bir duyarlılık gerekiyor” dedi. 

Zeren’e vefa 

-  İZMİR’de Karşıyaka Belediyesi de Türkiye’nin en önemli spor hekimlerinden ve geçen şubat ayında yaşamını yitiren Op. Dr. Bülent Zeren’in ismini, Karşıyaka Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün bulunduğu hizmet binasına verdi. 

- Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Şerif Demir, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada şöyle dedi: “OHAL döneminde yüz binden fazla kamu emekçisinin ihraç edilmesine neden olan düzenlemeler, üç yıl daha yürürlükte kalarak iş güvencemizi ortadan kaldırmaktadır.”