Erdoğan kapıyı açıyor: Müslüman Kardeşler, Türkiye yolunda

Erdoğan, Katar'ın ülkeden ayrılmalarını istediği Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye'ye gelme ihtimallerini, "Talepte bulunanlar olursa inceler, sakıncalı bir durum yoksa karar veririz" şeklinde değerlendirdi.

16 Eylül 2014 Salı, 09:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki günlük Katar ziyareti sonrası dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Katar’ın ülkeden ayrılmalarını istediği Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye’ye gelme ihtimalleri hakkında “Talepte bulunanlar olursa inceler, sakıncalı bir durum yoksa bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir” dedi. Erdoğan, “Bunların Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık nedir onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. Bu noktada yoksa, herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir” diye konuştu.

Erdoğan, New York Times Gazetesi’nde yer alan Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı iddiasını kesin bir dille yalanlayarak, “Türkiye’ye resmi kanallar dışından gelen petrol olursa bunu imha ediyoruz” dedi. Erdoğan, “ Burada bir defa ‘IŞİD’den Türkiye petrol alıyor’ ifadesi çok çirkin ve kesinlikle yalan. Bu ifadeleri ortaya koyanlar adice bir ifade ortaya koyuyorlar. Ben dün de açıklamamı yapmıştım. Bölgedeki tüm terör eylemlerine karşı duran bir ülkeyiz. Çünkü biz terör eylemlerinden çok çektik. Kaldı ki bize resmi kanal dışından giren bu tür petrol olursa bunları alıkoyup imha ediyoruz. Beş bin ton getirilmek istenen petrol yakalandı, imha edildi. Türkiye, bu konularda hassastır asla fırsat vermez. IŞİD ya da petrol kaçakçılığı yapan örgütlere müsamaha ile bakmamız mümün değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin IŞİD karşı mücedele için oluşturulan koalisyona yer almamasının ardından ABD basınında yer alan haberlerin hatırlatılması üzenine Erdoğan, “ABD basını kötü niyetli.. Art niyetli. ABD ile ilişkiler için Stratejik Ortaklık model işbirliği anlamında devam ediyor.. Diğer haberler uydurma. Türkiye ile ABD’nin ilişkilerini bozmak isteyenler var. Bunu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’de anlattım” diye konuştu.

Erdoğan, IŞİD’e yönelik bir operasyon öncesi Türkiye’nin Irak ve Suriye’de tampon bölge kurup kurmayacağı sorusuna “TSK çalışıyor, önümüze getirecekler gerekirse karar vereceğiz” dedi.

IŞİDin elinde rehin bulunan diplomatların durumlarının sorulması üzerine Erdoğan, “Bu konuda çok hassasız. İstihbarat kurumları bu konuda hassasiyetle çalışıyor” demekle yetindi.

‘BDDK adım atmalı’

Erdoğan, Borsadaki tahtası uzun süre kapalı kaldıktan sonra tekrar açılan Bank Asya’nın durumu konusundaki soruları da yanıtladı, BDDK’nın atması gereken adımlar olduğunu bu adımları atmadığı takdirde sorumlu olacağını kaydeden Erdoğan şöyle konuştu:

“Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaş parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK’nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama benim de ülkemin birliği, dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur.”

Erdoğan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının notunu düşürmesine ilişkin bir soru üzerine ise, “Ekonomik bir risk söz konusu değil. Bunlar siyasi açıklamalar, ekonomik ve bilimsel bir temeli yok. Başbakana söylerim, gerekirse Fitch ve Moody's ile ilişkileri keseriz. Bunlar bize bir şey kazandırmış değil” dedi.

Çözüm süresine ilişkin olarak da “Henüz sağlıklı bir sonuç aldık diyemeyiz ama umut var, bölge halkı çok umutlu. Tahriklere kapılmamak ve soğukkanlılığı elden bırakmamak lazım. Bayrak indirme, araç yakma vs. provokasyondur. Siyaset risktir, bu riski göze almazsanız olmaz” diyen Erdoğan, Kürtçe okul konusunda ise “Devletin resmi dili Türkçedir, seçmeli ders olarak Kürtçe öğrenilebilir” dedi.