Demirtaş'tan 'Özgecan' açıklaması

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Ağrı'daki olağan kongresinde vahşice katledilen Özgecan için açıklamada bulundu. Demirtaş, cinayet zanlılarını 'insanlıktan çıkmış üç yaratık' olarak nitelendirdi.
Yayınlanma tarihi: 14 Şubat 2015 Cumartesi, 16:56

[Haber görseli]
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Ağrı'daki olağan kongresinde, "Kimse barış meselesine partisel çıkarı, sandık çıkarı, oy hesabı olarak bakamaz. Barış oydan daha kıymetlidir" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Nisan Spor Salonu'nda bugün yapılan kongrenin açılışında konuştu. HDP ile siyaset sahnesine çıktıkları günden bu yana iktidar ile muhalefette olanların büyük bir telaş ve panik içinde olduklarını öne süren Demirtaş, şöyle dedi:

"Özellikle AKP hak etmediği bedava milletvekilliklerini kazanmaya o kadar alışmışki bizim parti olarak seçime girme kararımızdan en çok o siyasi hırsızlıkla gelen vekiller rahatsız oluyor. Ağrı'dan da var biliyorsunuz, Ağrı halkı oy vermediği halde yıllardır Ankara'da Ağrı milletvekili gibi oturanlar var. Bunların hepsini 7 Haziran'da inşallah geri alacağız. Siyasi hırsızlığa, para hırsızlığına, rüşvete, yolsuzluğa her türlü soyguna 7 Haziran'da son diyeceğiz. Biz burada AKP'yi sıfırlayacağız. Hedefimiz odur."

"TÜRKİYE'DE HDP HEYECANI VAR"

Parti olarak güçlü bir grupla parlamentoya gitmelerinin yeni anayasada özgürlüklerin garanti altına alınması demek olduğuna dikkati çeken Demirtaş, şöyle devam etti:

"Eğer biz olmazsak inanınki AKP kendi kafasındaki anayasayı, tekçi anayasayı, kendi kafasındaki tek adam anayasasını, özgürlükleri kısıtlayan, hiçbir sorunada çözüm getirmeyen AKP anayasasını Türkiye halklarına dayatacak. Tek teminat biziz. HDP dışında özgürlükçü sivil anayasa savunan hiç kimse yok. Bugün CHP iktidar olsa ne olur MHP olsa ne olur? Her birini al ötekine vur. Tencere dibim kara, onunki seninkinden kara. Dolayısıyla bunların her biri halkın umudunu ve heyecanını yiyip bitirdiler. Şimdi Türkiye'nin her yerinde HDP heyecanı var. Herkes Karadaniz'de, Trakya'da, Akdeniz'de, İç Anadolu'da aynı heyecan var. Herkes gözünü partimize dikmiş durumda. Çünkü biliyorlarki biz haktan yanayız."

"BARIŞ OYDAN DAHA KIYMETLİDİR"

Türkiye'de barışın teminatı olarak HDP'yi gösteren Demirtaş, AK Partinin barışa kendi çıkarı açısından yaklaştığını ileri sürdü. İktidar partisinin barışa oy getirdiği zaman çözüm sürecini önemsediğini, onun dışında önemsemediğini savunan Demirtaş, müzakereye de aynı gözle bakıldığını iddia etti. Demirtaş, "Eğer onun açısından barış ve müzakere oya dönüşmüyorsa hiçbir önemi yok. Barışı sandığa endekslediler. Kimse barış meselesine partisel çıkarı, sandık çıkarı, oy hesabı olarak bakamaz. Barış oydan daha kıymetlidir. Barış milletvekilliği koltuğundan daha kıymetlidir. Barış meselesi AKP'den de, HDP'den de daha kıymetlidir. Çünkü halkın evlatları, bu gençler bizlerden daha kıymetlidir, siyasi çıkarlardan daha kıymetlidir" diye konuştu. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şöyle devam etti:

"Bize göre insanın hiçbir temel hakkı, özgürlüğü asla pazarlık konusu olamaz. Ne siyasete, nede bürokraside yaptığımız hiçbir görüşmede bız bunları pazarlık konusu olarak ele almadık. Şimdi seçim sürecinde, AKP eğer çözüm sürecinde ilerlemek istiyorsa topu sağa sola atmayı bıraksın, önündeki insan hakları, demokrasi ödevlerinin gereğini yerine getirsin. Parlementoda güvenlik yasa tasarısı var, çözüm süreciyle bunun ne alakası var? Şimdi bu kadar yetki verip polise, güvenlik güçlerine, jandarma, valiye her birini hakim kadar yetkili kılmanın, her birini infaz memuru kadar yetkili kılmanın çözüm süreciyle nasıl bir bağı olabilir? Şu anda parlementoda görüşmemiz gereken şey güvenlik yasası değil özgürlük yasası olmalıydı, demokrasiye dair yasalar, paketler olmalıydı. Atılması gereken doğru adım budur. Buradan, Ağrı'dan bir kez daha hükümete çağrı yapıyoruz, ertelediğiniz güvenlik yasa tasarısını lütfen tümden geri çekin. Bakın bu tehlikeli bir yasadır. Bu yasa çıkarsa ki biz çıkmaması için sonuna kadar direneceğiz. Parlementoda kürsüyü ve iç tüzüğün verdiği bütün hakları sonuna kadar kullanacağız. Siz 132 maddelik tasarıyı gerekirse bir yıl boyunca parlementoda görüşeceksiniz, biz onun çıkmasına izin vermeyeceğiz. Ama ısrarla biz bunu çıkaracağız diyorsanız, meclisi kilitlemeyi göze alıyorsanız, o tercih sizindir. Bu yasa çıktığındada Türkiye'yi siz kendi ellerinizle bir diktatörlüğe, bir polis devletine, bir katliam devletine dönüştürmüş olacaksınız. Zaten bu yasa çıkmamış haliyle tartışılmaya başlanmış. Dikkat edin sokaklardaki ve gösterilerdeki polis cureti ve hukuk dışına çıkma cesareti artmış durumda."

KADINA ŞİDDETE KARŞI ÇIKTI

Kadına yönelik şiddeti eleştiren ve son olarak Tarsus'ta 20 yaşında üniversite öğrencisinin Mersin'deki evine giderken bir minibüste 'insanlıktan çıkmış üç yaratık' olarak nitelendirdiği kişiler kaçırıldığını, tecavüz edildikten sonra yakarak gömdüklerini anlatan Demirtaş, "Üç tane yaratık bu gencecik çocuğa bu zulmü yapmışlar ve bunu erkeklik adına yapmışlar. Şimdi Ağrı'dan bu erkeklik anlayışına, tecavüzcü, vahşi, barbar erkeklik anlayışına bütün Ağrılı erkeklerin lanet okumasını istiyorum. Erkeklik anlayışı buysa biz o anlayışı yıkacağız, tarihin çöp sepetine atacağız. Erkek anlayış kadınla kendini bir gören anlayıştır, kadına tecavüzcü anlayış değildir. Böyle bir erkeklik anlayışını asla kabul etmeyeceğiz" diye konuştu.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Selahattin Demirtaş