Kapat
A+ A-

Rezalet... YSK: Mühürsüz oy pusulaları geçerli sayılacak

YSK, skandal bir karara daha imza attı. YSK'den yapılan açıklamada sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verildiği belirtildi. Ayrıca YSK Başkanı Güven, "Tercih yerine Evet mührü ile basılan oy pusulaları geçerli sayılacak" dedi.
Yayınlanma tarihi: 16 Nisan 2017 Pazar, 15:34

[Haber görseli]

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde halk oylaması için kurulan 159 sandığın bazılarında, seçim başladıktan sonra oy pusulalarına basılan mühürde, ’Evet’ yazdığı ortaya çıktı. Olayın İlçe Seçim Kurulu’na bildirilmesinin ardından ’Evet’ yazan mühürler toplatılarak yerine ’Tercih’ yazan mühür dağıtıldı.

YSK konu ile ilgili açıklama yaparak "Evet" mührü ile verilen oyların geçerli olacağı bildirildi.

"SANDIK KURULU MÜHRÜ TAŞIMAYAN OY PUSULALARI GEÇERLİ SAYILACAK"

YSK'den yapılan ikinci bir açıklamada; sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verildiği belirtildi.

YSK'nin internet sitesinden yapılan duyuruda, şöyle denildi:

"Bazı sandık kurullarının seçmene oy pusulası ve zarflarını sandık kurulu mührüyle mühürlemeden verdikleri yolundaki yoğun şikayetler üzerine bugün toplanan Yüksek Seçim Kurulu sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar vermiştir. Sayım döküm işleminin buna göre yapılması gerekmektedir. Kamuoyuna, il ve ilçe seçim kurullarımıza, sandık kurullarına ve siyasi partilere duyurulur"

Murat Yetkin: Mühürsüz oy pusulasının geçerli sayılmasını daha önce görmedim

YSK'den skandal karar... CHP'nin erişimini kesti

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Murat Yetkin

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler