A+ A-

İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanı

Türkiye Büyük Millet Meclis'inde yapılan 3. tur oylamasında İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanlığı'na seçildi. İYİ Parti'nin Meclis'te 5 milletvekili olmasına rağmen, İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu'nun 7 oy alması dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2017 Pazartesi, 14:35

TBMM Başkanlığı seçimi için ilk iki turda çoğunluk sağlanamayınca 3. tura geçildi. 3. tur oylamasında İsmail Kahraman 289 oyla yeniden Meclis Başkanı seçildi.

TBMM Başkanlığı 3'ncü tur seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman: 289, CHP Milletvekili Zekeriya Temizel: 124, MHP milletvekili Celal Adan: 36, HDP Milletvekili Selma Irmak: 37, İYİ Parti milletvekili Yusuf Halaçoğlu: 7 oy aldı.

TBMM Başkanlığı seçimi üçüncü tur sonuçları şöyle:

AKP adayı İsmail Kahraman: 289

CHP adayı Zekeriya Temizel: 124

MHP adayı Celal Adan: 36

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 7

HDP adayı Selma Irmak: 37

3'ncü tur seçimlerinde boş oy olmazken geçersiz 16, toplam 509 oy kullanıldı.

"SINIRSIZ HÜRRİYET ANARŞİ DEMEKTİR"

Kahraman seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, teşekkürlerini ifade ederek, "Sınırsız hürriyet anarşi demektir. Meclis'i itibarsızlaştırmak isteyenler demokrasiyi özümseyemeyenlerdir" diye konuştu.

Kahraman'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Yeniden TBMM Başkanı seçilen İsmail Kahraman, TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. “26. Yasama Döneminin 2. devresi için TBMM Başkanlığına tekrar seçerek şahsıma gösterdiğiniz teveccühe teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek konuşmasına başlayan Kahraman, “Öncelikle zorluk ve sıkıntılar içinde, gaz lambaları altında İstiklal Savaşını bizzat yöneten birinci meclis üyelerini başta TBMM ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, milli mücadeleye katılan ve katkı sağlayan ecdadımızı saygıyla selamlıyorum. TBMM’nin içinde bulunduğumuz 26. Yasama Dönemi siyasi tarihimizde müstesna bir yere sahip olacaktır. Dönemimizde hain, menfur ve menhus FETÖ örgütünün kullanılması ile devletimiz yok edilmekle, ortadan kaldırılmakla karşı karşıya geldi. Milletimizin kalbi meclisimiz savaş uçaklarıyla bombalandı, helikopterlerle ateş altına alındı. Cumhurbaşkanımızın önderliği ve davetiyle, milletimiz parti farkı gözetmeksizin milli birlik ve kardeşlik ruhu ile meydanları doldurdu, demokrasiyi özümsediğini, artık darbelere geçit verilmeyeceğini ilan ve ispat etti. 15 Temmuz Cuma gecesi bombalar atılır ve kurşunlar yağdırılırken bu çatı altında şehitlik ve duygusuyla toplandık, sabahladık. Gazi meclisimizin İstiklal Savaşını yöneten kadrosundaki aynı ruhla bu çatı altındaki direnişimiz meclisimizin bir kere daha gazi unvanına layık olduğunu gösterdi. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere örnek bir davranış, direniş ve dayanışma içinde darbe teşebbüsüne karşı duran necip milletimize, hükümetimize, siyasi partilerimize, güvenlik güçlerimize, bütün kurum ve kuruluşlarımıza, basınımıza şükranlarımı sunuyorum. Allah milletimize, devletimize zeval vermesin. 250 şehidimize rahmet eylesin, gazilere şifalar, hayırlı uzun ömürler nasip eylesin” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz hadisesinin unutulmaması, hatırlatılması, ders ve ibret alınması gereken bir olay olduğunu belirten Kahraman, “Bu millet ve devlet düşmanlarından adalet önünde hesap sorulmaktadır. İstiklalimizin sembolü ay yıldızlı bayrağımızı indirtmeyiz. Bayrağımızdaki kırmızı renk ceddimizin kanıdır. Biz millet olarak bir bütünüz. Vatanımızı böldürtmeyiz. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet yaşayacaktır. Hedefimiz, Türkiyemizi muasır medeniyetin ötesine götürmek, kendi ruh kökümüze, manevi ve milli değerlerimize bağlı kalmak olmalıdır” diye konuştu.

TBMM Başkanı seçilmesinin açıklanmasıyla İsmail Kahraman’ın ailesi sevinç gösterisinde bulundu. Konuşmasının ardından İsmail Kahraman, TBMM Genel Kurul Salonunda partililer ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞANDAN TEBRİK TELGRAFI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na yeniden seçilen İsmail Kahraman'a bir telgraf göndererek, Kahraman'ı tebrik edip başarı dileklerini iletti.

İKİNCİ TUR OYLAMA SONUÇLARI

TBMM başkanlık seçiminde ikinci tur oylamanın sonuçları ise şöyle:

AKP adayı İsmail Kahraman: 257

AKP Tamer Dağlı: 37

CHP adayı Zekeriya Temizel:

MHP adayı Celal Adan: 40

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu:

HDP adayı Selma Irmak: 38

BİRİNCİ TUR OYLAMA SONUÇLARI

1. tur oylamaya 500 milletvekili katıldı, 4 oy geçersiz sayıldı. İşte adayların aydıkları oy sayıları:

AK Parti adayı İsmail Kahraman: 260

AK Parti adayı Tamer Dağlı: 38

CHP adayı Zekeriya Temizel: 113

MHP adayı Celal Adan: 40

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 6

HDP adayı Selma Irmak: 39

AKP'DE YEDEK ADAY ÖNLEMİ

AKP'de Adana Milletvekili Tamer Dağlı, asıl adayın sağlığıyla ilgili beklenmeyen bir gelişme olasılığına karşı 'yedek' aday gösterildi. Kulislerde, Meclis yönetimi ve parti grup yönetiminde değişim bekleyen bazı AKP'li milletvekillerinin ilk iki turda tepki oylarını Dağlı’ya yönlendirme olasılığına karşı vekillerin uyarıldığı konuşuluyordu. Adana Milletvekili Tamer Dağlı’nın da görüştüğü arkadaşlarına, “Jest için bile olsa ilk turlarda bana oy vermeyin” dediği belirtiliyordu.

Yedek adaylıkta Dağlı’nın adının alfabetik olarak seçildiği öğrenildi.

Meclis albümünde 01 plakalı Adana’nın sırasında AB Bakanı Ömer Çelik’in ardından soyadına göre ikinci sırada Dağlı yer alıyor. Bakan aday gösterilemediğinden görev Dağlı’ya verildi.

Tamer Dağlı, 3. tur oylama öncesi Meclis Başkan adaylığından çekildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler