Suriye’ye 5. ‘valilik’... 'Hatay'a bağlı olacak'

Afrin Kurtuluş Kongresi Sözcüsü Hasan Şindi, Afrin’in yönetiminde koordinasyon görevini Hatay Valiliği’nin üstleneceğini söyledi. DW Türkçe’ye konuşan Şindi’ye göre, Türkiye’nin atayacağı bir vali yardımcısı, Afrin’de vali gibi hareket ederek koordinasyonu sağlayacak. Şindi, Gaziantep’teki toplantıda kararlaştırılan 35 kişilik kent meclisi listesinin de Türk yetkililere sunulduğunu açıkladı.

Yayınlanma: 31.03.2018 - 03:12
Abone Ol google-news

Afrin’de TSK ve ÖSO’nun kontrolu¨ sağlamasının ardından yeniden yapılanma çalışmaları başladı. Deutsche Welle Tu¨rkçe’den Cengiz Özbek’in haberine göre Afrin Kurtuluş Kongresi Sözcu¨su¨, “Afrin’in Antakya’ya ait olacağını” ve kentte 450 kişilik polis gu¨cu¨ oluşturulduğunu söyledi.

Tu¨rkiye’nin Afrin kent merkezinde kontrolu¨ sağladığını duyurduğu gu¨n, Gaziantep’te de Afrin’in geleceğine dair bir kongre du¨zenlenmişti. Afrin’in önde gelen isimlerinin katıldığı açıklanan “Afrin Kurtuluş Kongresi”nde 5 yedek u¨yeyle birlikte 35 kişilik bir meclis seçildi. Kongre sözcu¨su¨ Hasan Şindi, yaptığı açıklamada, Afrin’in yeniden inşası ve kentte du¨zenin tesis edilmesi için çalışacak olan meclis u¨yeleri içinde 24 Ku¨rt, 8 Arap, bir Alevi, bir Ezidi ve bir Tu¨rkmen olduğunu belirtti.

Şu an için koordinasyonu Gaziantep’ten yu¨ru¨ttu¨klerini söyleyen Şindi, seçilen isimlerin listesini valilik ve Dışişleri Bakanlığı’na verdiklerini söyleyerek, durumun bir hafta içindenetleşeceğini  ifade etti.

‘Koordinasyon Hatay’dan’

Şindi’nin verdiği bilgiye göre, Afrin’in yönetiminde koordinasyon görevini ise Hatay Valiliği u¨stlenecek. Tu¨rkiye’nin atayacağı bir vali yardımcısı, Afrin’de vali gibi hareket ederek koordinasyonu sağlayacak. “Afrin, Antakya’ya ait olacak” diyen Şindi, Hatay Valisi ile “Afrin Valisi”nin koordinasyon içinde olacağını sözlerine ekledi. Tu¨rkiye’nin Afrin’de vali yardımcıları u¨zerinden yu¨ru¨tmeyi planladığı yönetim şekli daha önce Fırat Kalkanı Harekâtı ile ele geçirilen Cerablus, El Bab, Azez ve Mare gibi bölgelerde de hayata geçirilmişti.

Kent merkezinde görev yapmak u¨zere 450 kişilik bir polis gu¨cu¨nu¨n oluşturulduğu da açıklandı. “Gu¨venliği sadece polis sağlayacak. Asker gu¨cu¨ olmayacak” diyen Şindi, polis gu¨cu¨nu¨n birkaç gu¨n içinde faaliyete geçeceğini, ardından ÖSO’nun Afrin kent merkezinden çıkacağını ifade etti.

Dicle Üniversitesi Hukuk Faku¨ltesi öğretim u¨yesi Vahap Coşkun, İçişleri Bakanı Su¨leyman Soylu’nun ocak ayında yaptığı “Azez’de, Cerablus’ta, Mare’de bugu¨n kaymakamımız var, Emniyet mu¨du¨ru¨mu¨z var, bugu¨n jandarma komutanımız var” açıklamasını hatırlatarak, “Bakan bahsettiği bu¨rokratların adeta Tu¨rkiye’nin bir beldesi ya da ilçesini yönetir gibi mu¨lki idare pozisyonlarında görevlerini ifa ettiklerini söylemişti. Benzer bir durum Afrin’de de olacak” dedi. Coşkun, “Hukuken burada hukuki bir durumdan ziyade, bir fiili durum söz konusu. Tu¨rkiye kendine yönelik tehlike arz ettiğini du¨şu¨ndu¨ğu¨ bölgelere operasyon yaptıktan sonra, orada hayatı normalleştirme misyonunu da u¨zerine almış ve bunu gerçekleştiriyor” dedi.

Tu¨rmen: Egemenlikye tkileri kullanamaz

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski yargıçlarından Rıza Tu¨rmen, Tu¨rkiye’nin başka bir u¨lkenin topraklarına yönelik atama yapması ile ilgili, 1907’de imzalanan Lahey’i hatırlatarak “Uluslararası hukuka göre, işgal eden devlet işgal edilen u¨lkenin toprak parçası içinde kamu du¨zenini sağlamak ve oradaki sivillerin yaşamını korumakla yu¨ku¨mlu¨du¨r. Ancak yu¨ku¨mlu¨lu¨ğu¨ bununla sınırlıdır, egemenlik yetkileri kullanamaz” dedi. Tu¨rkiye destekli gu¨çlerin kontrolu¨ sağladığı bölgelerde egemenlik yetkilerinin halen Suriye devletinde olduğunu kaydeden Tu¨rmen, “Burada halen Suriye yasaları yu¨ru¨rlu¨ktedir. Tu¨rkiye de bu yasaların geçerliliğini korumak zorundadır. Ama tabii kamu du¨zenini korumak ya da oradaki insanların yaşamlarını, insan haklarını korumak için birtakım du¨zenlemeler yapabilir” diye ekledi. Tu¨rmen, ayrıca, söz konusu bölgelerde gerçekleşebilecek insan hakları ihlallerinden Tu¨rkiye’nin sorumlu tutulacağı konusunda uyarıda bulundu.


En Çok Okunan Haberler