Kapat
A+ A-

Saldırı emri veren Soylu'dan Cumartesi Anneleri açıklaması

Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta eylemine saldırı emri veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, utanç sahnelerini savunurken Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ı tekzip eden açıklamalara imza attı. Cumartesi Anneleri'ni 2011'de kabul eden Erdoğan'ın "Acılarınızı dindireceğiz", Emine Erdoğan'ın ise "Acınızı paylaşıyorum" sözlerini unutan Soylu, çocuklarını arayan annelerin teröre hizmet ettiğini öne sürdü. Bakan, anneleri Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre hakaret anlamına gelen "paçoz" sözcüğüyle andı.
AA
Yayınlanma tarihi: 27 Ağustos 2018 Pazartesi, 10:42

[Haber görseli]

Soylu, Eğitim Daire Başkanlığı Durmuş Yalçın Konferans Salonu'nda düzenlenen "104. Dönem Kaymakamlık Kursu Açılış Programı"na katıldı.

Soylu'nun burada yaptığı konuşmada Cumartesi Anneleri hakkında kullandığı sözler şu şekilde:

"Doğrudan doğruya terör örgütünün sözcülüğünü yapıyorlar, savunuyorlar, hiçbir şey yapamıyorsa eylemlerine sessiz ve tepkisiz kalıyorlar. Örgütlere bir 'poker yüzü' temin etmeye ve aslında bir meşruiyet alanı açmaya çalışıyorlar. Terör örgütleri Türkiye'de her zaman bir istismar içinde olmuştur. Kadın istismarı yaptılar, çocuk istismarı yaptılar, etkin köken istismarı yaptılar, mezhep istismarı yaptılar. Bugün terör örgütleri, bu odaklar eliyle bir başka istismar alanı peşinde koşuyorlar, anne istismarı. Yapılmak istenen çok açıktır. Annelik kavramı üzerinden bir mağduriyet oluşturup, hem teröre bir mağduriyet maskesi giydirmeye çalışıyorlar, hem de toplumu ayrıştırmaya çalışıyorlar." 

"Kayıp falan değil örgüt infaz etmiş"

"Galatasaray Lisesi önünde toplanıyorlar. Peki bu işin aslı nedir? 1995 yılında, resmi raporlarla ve örgüt içi itiraflarla belgelenmiş, aşırı sol TKP/ML örgütü tarafından gerçekleştirilmiş bir örgüt içi infazın suçunu devlete yıkmaya çalışan bir eylem. Kayıp falan değil, gözaltına alınmış değil, örgüt infaz etmiş, bir kenara bırakmış. Bu olay üzerinden bir mağduriyet hikayesi üretildi ve yıllardır annelik üzerinden bir istismar ortaya konuluyor. Bugün de terör örgütü ve bölge sorumlusunun bahane edildiği bir anlayış söz konusudur. Dikkat edin, son günlerde renkli listelerde aradığımız teröristleri, bölge sorumlularını etkisiz hale getirdikçe bu tepkiyle karşılaşıyoruz. Bu bir tesadüf değildir. Bunu kabul etmek de mümkün değildir.

"Yasa dışı örgüt üyesi değiller miydi?"

Hasan Ocak, Galatasaray Meydanı'ndaki eylemlerin başlama sebeplerinden sadece birisidir. Servis ediliyor. Çok affedersiniz, bu kişiler, Eminönü Meydanı'nda gezerken mi kayboldu? Neden her şeyi açık açık konuşmuyorlar? Hasan Ocak, TKP/ML Terör Örgütü üyesi değil miydi? Örgüt tarafından infaz edilmedi mi? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu konuda dava açılmadı mı? Bu davada komisyona ifade veren bir başka örgüt üyesi, bu işin örgüt içinde bir infaz olduğunu anlatmadı mı? Muhatapları bu dediklerimin detaylarını çok iyi bilirler. Bu ve bundan sonra bu eylemlere konu edilmiş kişiler, yasa dışı örgüt üyesi değiller miydi?"

"Bu kandırmacanın son bulmasını istedik"

"Cumartesi anneleri"nin 700. gösterilerini yapmak istediğini belirten Soylu, "İzin vermedik, doğrudur. Çünkü artık bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik. Bu ikiyüzlü kandırmacanın son bulmasını istedik. Ne yapsaydık yani, anneliğin, terör örgütü tarafından istismar edilmesine, anneliğin teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık? Çocuklarımızı terör örgütü üyeliğine özendirip, 'İstanbul'un göbeğinde anılacaksınız' diye teşvik etmelerine, anneleri gözü yaşlı bir şekilde evlat yolu gözler halde bırakmalarına göz mü yumsaydık?" dedi.

"Ülkeyi bunlara mı teslim edelim?"

"Ne yapalım yani terörle mücadeleyi rafa mı kaldıralım? DHKP-C kiralık katil tarzı eylemlerine devam etsin, diğer sol gruplar eylemlerine devam etsin, PKK Doğu ve Güneydoğu'da acı üstüne acı yaşatsın, FETÖ Türkiye'nin tamamını eline geçirmek için bir gece topla tüfekle saldırsın, biz sırtımızı mı dönelim, devleti, ülkeyi bunlara teslim mi edelim?" ifadelerinde Soylu, buna asla müsaade edemeyeceklerini söyledi

"Bu millet ülkeyi onların paçozlarına teslim etmez"

Bakan Soylu, Galatasaray Meydanı'nın, terör örgütlerinin sözde ortak meşruiyet alanı haline getirilmesine de müsaade etmeyeceklerini belirterek, "Anne, devlet, millet gibi kavramları, yıllarca bunların düşmanlığını yapmış terör örgütlerine ve onların çağrısıyla toplanan payandalarına istismar ettirmeyiz. Bu millet yüz yıl önce bunların ağababalarına bu ülkeyi teslim etmemişti, bugün onların paçozlarına da teslim etmez, bunu herkes böyle bilsin." ifadesini kullandı.

 [Haber görseli]

Emine Erdoğan'ın "acılarını paylaşıyorum" dediği Cumartesi annelerine 'paçoz' diyen Süleyman Soylu'nun sarfettiği bu söz TDK sözlüğünde ağır hakaret anlamına geliyor.

ERDOĞAN KABUL EDİP SÖZ VERMİŞTİ

Süleyman Soylu'nun 'paçoz' ve 'istismar' gibi sözlerle suçladığı ve terör örgütlerinin maşası olmakla itham ettiği Cumartesi Anneleri, 2011 yılında Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmüşlerdi. Erdoğan, annelere kayıp yakınlarının faillerinin bulunması konusunda gerekli hassasiyetin gösterileceği taahütü vermiş, kayıp yakınlarının acılarını dindirmek için hükümet olarak her türlü çabayı göstereceklerini, ancak üzerinden 30 yıl geçmiş vakalarda sonuç almanın kolay olmadığını, yine de bunun bir mazeret sayılamacağını söylemişti.

[Haber görseli]

EMİNE ERDOĞAN: ACINIZI PAYLAŞIYORUM

O görüşmenin ardından Emine Erdoğan ise Brüksel ziyareti sırasında uçaktaki gazetecilere “Keşke bu buluşma daha önce olsaydı. Tüm Cumartesi Anneleri’nin acısını ben de paylaştım, paylaşıyorum. Hiçbir insanın akıbeti bu olmamalıdır. Devletimizin en üst kademesi, Sayın Başbakan, bu konudaki duyarlılığını ortaya koymuş ve ilgili bakanlara talimat vermiştir.

[Haber görseli]

 

Cumartesi annelerimizin bu acılarını paylaştığımız için milli birlik ve kardeşlik projesi diyoruz. Bundan sonra başka Berfu anneler olmasın. Tüm kayıp yakınlarına Allah’tan sabır diliyorum.” demişti.

 

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan, Durmuş Yalçın, Süleyman Soylu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler