Tepki çeken otel inşaatı durduruldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı: "Nevşehir ili Göreme beldesinde otel inşaatı yapıldığına dair haberler basına yansımıştır. Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur. "

13 Şubat 2019 Çarşamba, 15:13

Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göreme beldesinde, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde bulunan peribacalarının yanında inşa edilen otel, tepkilere neden olmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda yapılan açıklamada inşaatın durdurulduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Nevşehir ili Göreme beldesinde otel inşaatı yapıldığına dair haberler basına yansımıştır. Konu Bakanlığımız tarafından ivedilikle incelemeye alınmış olup, Anadolu ve dünya kültürünün istisnai değerlerinden olan peri bacalarına yakın bir noktada 2 pafta 9423 parselde başlatıldığı belirlenen inşaat durdurulmuştur. "

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, peribacaları yanında yapılan otel inşaatının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durdurulması ardından açıklama yaptı. Başkan Cingil, "Şu anda sosyal medyada haber olarak çıkan ve olumsuz görüntü ve hareket sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda inşaatımız geçici olarak durdurulmuştur. İmar planı içinde olan bir yerde proje plan notlarına göre hazırlanıp, çizilip ve yasal çerçevede ruhsatlaması yapılmıştır. Sadece bu olumsuz haberlerden dolayı bakanlığımız tekrar kontrol ve denetim yapmak için inşaatımızı durdurmuştur. İncelemeden sonra konuyla ilgili gerekli işlemler yapılacaktır" dedi.

<haber-yatay:1242682>