Kapat
A+ A-

Polisle gazetede terör estirdi

Bugün gazetesine atanan kayyum, personelle ilk toplantısını yaptı. ‘Dünkü yaptığınız yayın paçavraydı, namussuz bir yayındı” diyen kayyum, kendisine itiraz eden gazetecileri işten çıkardı.
Yayınlanma tarihi: 29 Ekim 2015 Perşembe, 14:25

UTANDIRAN DİYALOG: Rezalet bir gazete yaptınız, çık dışarı!

Bugün gazetesi muhabiri Cihan Acar, toplantıda yaşananları Periscope hesabından yayımladı. İşte gerginliğe yol açan o konuşmalar:

Yazıişleri Müdürü: Benim sormak istediğim editoryal bağımsızlığımız. Mesela dün bir gazete yaptık biz...

Kayyum Hasan Ölçer: Rezalet bir gazete yaptınız. Bu görüşte olan var mı? Çalışanlar: O bizim namusumuzdur! Saygıyı koruyalım. Bu üslup doğru değil.

Hasan Ölçer: Bakın burada toplanıp iyi niyetle konuşuyoruz. Her kafadan bir ses çıkacaksa biz de farklı konuşalım. Ne diyorsunuz, namus falan?

Bilal Şahin: O gazete bizim namusumuz.

Hasan Ölçer: Senin adın ne? Sen çık dışarı... Çık dışarı, çık dışarı! İş akdin feshedildi! Bu mu senin namusun terbiyesiz herif? (Polise) ‘Alın bunu. “Kayyumla gasp”. Mahkeme bir karar vermiş sen buna “kayyumla gasp” diyorsun. Bir kere hukuksuzluk yapıyorsun. Bu düşüncede olan arkadaşımız varsa, hiç münakaşaya girmeden söylesin bize, oturalım konuşalım. Var mı bu düşüncede olan?

Çalışanlar: Tabii ki var!

Hasan Ölçer: Siz misiniz? Yusuf Bey bu arkadaşımızın ismini alalım. Çalışanlar: Ama böyle olmaz! Siz hukukçusunuz. Bu nedenle mi ismini alıyorsunuz? O zaman benimkini de alın.

Hasan Ölçer: Sizinkini de alacağız tabii ki.

[Haber görseli]

İpek Medya Grubu’na kayyum atanan ve İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu ile ‘Çakal Carlos’ olarak bilinen Ilich Ramirez Sanchez’in de avukatlığını yapan Hasan Ölçer, aralarında Bugün Gazetesi’nin baskın sonrası dün çıkan manşetini savunan Bilal Şahin ile Cihan Acar ile birlikte 2 çalışanı “Çık dışarı! İş akdin feshedildi” diyerek gazeteden kovdu. Öte yandan gazetenin Genel Yayın Yönetmenliği’ne Akit Gazetesi yazarı Ersoy Dede’nin atandığı iddia edildi. Twitter hesabından iddiayı yalanlayan Dede, daha önce yazdığı yazılarda “Devlet hala Bugün’e neden el koymuyor” diye sormuştu.

Polis kontrol ediyor

Polisin önceki gün kapılarını kırarak girdiği İpek Medya Grubu’nda personel dün Mecidiyeköy’deki binaya polis kontrolünün ardından alındı. Gazeteciler, bina önüne kurulan polis bariyerlerinden geçip mesaiye başladı.

[Haber görseli]

‘İnşallah’ çıkacak

İpek Medya Grubu’na atanan kayyumlardan biri olan Hasan Ölçer dün sabah saatlerinde çalışanlara bir konuşma yaparak gazetenin bugün bayilerde olacağını tebliğ etti. Ölçer, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt’un görevden alındığını da belirtti. Toplantıdan sonra binadan ayrılırken gazetecilere açıklama yapmayan Ölçer, kameraları kapattırıp konuştu. Gazetecilerin çalışanları tehdit edip işten attığı yönündeki sorularını yanıtlamayan Ölçer, ‘Yarın gazeteler çıkacak mı’ sorusuna da ‘İnşallah’ diye cevap verdi.

Polis: Altınıza yapın

Kayyum kararıyla görevine son verilen Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, önceki gün İpek Medya Grubu’nda yaşananların perde arkasını anlattı. Polislerin bina içerisinde önlem aldığını aktaran Toros, “Personelim tuvalete bile gidemedi. Arkadaşlarımıza, çok af edersiniz, ‘Altınıza yapın’ demişler. Kimse bir kattan diğerine geçemedi” dedi. Toros yayını kesmeye gelenlerin sinyali uydudan indirdiklerini anlatarak, “Koluma giren polisler beni ana kumanda odasından dışarı attılar. Koridorda itip kaktılar. Dengemi kaybettim” dedi.

İnternete de ayar

Kayyum atanmasının ardından gazetenin Yazıişleri Koorinatörlüğüne getirilen Oğuzhan Müezzinoğlu, Bugün’ün internet sitesi yöneticilerine 27- 28 Ekim 2015 tarihinde girilen bütün siyasi içerikli haberlerin kaldırılması için bir yazı gönderdi. İşten çıkarılan gazetecilere mesaj yollayan İpek Koza Holding’in sahibi Akın İpek, “Kamil, seni izledim. Bir yiğit nasıl olur gördüm. Bugün Tarık’ı, Erhan’ı, Bilal’i, Cihan’ı da atmışlar. Atanlara ve atılanlara baktım. Ayaklar baş, başlar ayak olmuş” diye yazdı.

Muhabir serbest

Önceki gün bina baskını sırasında polisin kafakola alarak gözaltı işlemi uyguladığı Bugün Gazetesi muhabiri Kamil Maman dün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

120 aydın: Yeter!

120 aydın ortak bir çağrı metni yayımladı: “Bütün amaç, 17- 25 Aralık rezaletini örtebilmek için tüm eleştirel kanalların ve gazetelerin fişini çekmektir. Seçimde puanını artırırsa, sıra diğer muhalefet odaklarına gelecek. Bu sıra resmen ilan da edilmiştir: Cumhuriyet, Taraf, Sözcü, Doğan Medya. Zulmün artsın ki sonun çabuk gelsin. Yetti artık!”

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Erhan Başyurt, Ersoy Dede, Tarık Toros

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler