Putin'den Erdoğan'a 'darbe' telefonu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefon ile aradı.

cumhuriyet.com.tr
17 Temmuz 2016 Pazar, 13:15


Konu ile ilgili olarak Kremlin'in resmi sayfasından yapılan açıklamada görüşmenin Rusya'nın inisiyatifi ile gerçekleştirildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada şöyle dendi:

BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin seçilmiş hükümetine karşı yapılan askeri darbe girişimi sebebiyle Rusya'nın devlet hayatında anayasa karşıtı eylemlerin ve şiddetin kabul edilemeyeceğine ilişkin prensiplerinin altını çizdi. Putin, Recep Tayyip Erdoğan'a hem sivil halk hem de darbecilere karşı gelen güçlerin arasında birçok kişinin hayatını kaybetmesi sebebiyle başsağlığı diledi ve en kısa zamanda Türkiye'de istikrarlı anayasa düzeninin sağlanması dileklerini iletti.

ÖZEL GÖRÜŞME YAPACAKLAR

Rusya Devlet Başkanı, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından Türkiye'de Rus turist sayısının ciddi anlamda arttığını belirterek, Türkiye'nin bu kolay olmayan koşullarda en üst düzeyde turistlerin güvenliklerini sağlamasını ümit ettiğini dile getirdi. Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda gerekli tüm adımların atılacağının altını çizdi. İki lider, bir önceki telefon görüşmesinde varılan yakın zamanda özel görüşme yapılmasına ilişkin anlaşmayı birkez daha onayladılar."