Kapat
A+ A-

Bakan Çavuşoğlu Almanya'da: Bize demokrasi dersi vermeye kalkmayın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanların katılacağı etkinliklerin iptal edilmesi nedeniyle Almanya'yı eleştirdi. Hamburg'da konuşan Çavuşoğlu, "Bize insan hakları ve demokrasi gibi konularda ders vermeye kalkmayın" ifadelerini kullandı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 7 Mart 2017 Salı, 21:51

[Haber görseli]

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın Hamburg kentinde konuşma yaptı. Bakanların referandum kapsamında yapacağı etkinliklerin iptal edilmesini eleştiren Çavuşoğlu, “Engellemeler bağlarımızı koparamaz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hamburg’daki Türkiye Başkonsolosluğu’nun rezidansında konuşma yaptı. Çavuşoğlu katılımcılara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli’nin selamını getirdiğini söyledi.

’20 YILDIR ÇALIŞAN SALON ŞİMDİ KAPATILDI’

Çavuşoğlu daha büyük mekanda buluşmak ve çevredekileri de sesle rahatsız etmek istemediklerini ancak bunun sorumlusunun, toplantıları engelleyenler olduğunu belirtti.

Üç görüşme salonunun iptal edildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “20 yıldır çalışan salonu, şimdi kapattılar, bu zamana kadar neredeydiniz? Bu sistematik bir engellemedir. Almanya her zaman dost gördüğümüz, dost görmek istemediğimiz bir ülkedir ama Almanya’nın sistematik Türkiye karşıtlığı. Vatandaşlarımıza yaptığı baskı, dostluğumuza yakışmaz” diye konuştu.

‘ENGELLEMELER BAĞLARIMIZI KOPARAMAZ’

Çavuşoğlu, Almanya hükümetini “Bize insan hakları ve demokrasi gibi konularda ders vermeye kalkmayın” sözleriyle eleştirdi. Alman politikacıların Türkiye’deki vatandaşlarıyla istedikleri zaman bir araya geleceğini ifade eden Çavuşoğlu, bunun demokrasinin gereği olduğunu vurguladı.

“Engellemeler bağlarımızı koparamaz” diyen Çavuşoğlu, Alman hükümetine “Lütfen bu yanlış uygulamalarınızdan vazgeçin. Bizim Almanya’daki seçimlerde hiç baskı yaptığımızı, yönlendirme yaptığımızı gördünüz mü? Biz dost bir ülkenin iç siyasetine karışmama prensibi edindik” şeklinde seslendi.

Çavuşoğlu, Almanya’da “evet” diyenlerin engellendiğini “hayır” diyenlere ise yardımcı olunduğunu savundu.

Avrupa’da ırkçılığın yükseldiğini kaydeden Çavuşoğlu, yarın Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’le yapacağı görüşmede bu konunun gündeme geleceğini açıkladı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler