Deniz Yücel: Neden tutuklandığımı biliyorum

Alman Die Welt gazetesinin İstanbul’da tutuklu bulunan Türkiye muhabiri Deniz Yücel, kendisiyle yapılan ilk söyleşide adil ve hızlı bir yargılama talep etti. Yücel, 'gazeteci olarak işini hakkını vererek yaptığı için' tutuklu bulunduğuna inandığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi, 12:49

İstanbul'da yaklaşık dokuz aydır tutuklu bulunan Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, Türk adli makamlarından adil ve hızlı bir dava talebinde bulundu. Alman die tageszeitung gazetesinin gönderdiği soruları avukatları aracılığıyla yazılı olarak cevaplandıran Yücel, hızlı dava talebine ilişkin olarak "Hatta yarın olursa çok iyi olur" ifadesini kullandı.

Türk ve Alman vatandaşlıklarına sahip Yücel'in avukatları, hakkında uzun süredir iddianame hazırlanmadığı, hâkim karşına çıkartılmadığı ve tecritte tutulduğu gerekçeleriyle nisan ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmuştu. AİHM de Yücel ile ilgili başvuru kapsamında Türkiye'ye savunmasını sunması için verilen süreyi son kez uzatmış ve son tarih olarak 28 Kasım'ı belirlemişti.
Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, tutuklanmasından bu yana kendisiyle yapılan ilk söyleşide "Türk tarafının sürüncemede bırakma taktiklerinden sonra, AİHM'nin çabuk davranacağını umuyorum" diyen Yücel, "Mahkemenin, başvurularını öncelikli olarak ele alma kararı aldığı ve konuyla ilgili olarak Türk hükümetinden savunma talep ettiği, sayıları da çok olmayan gazeteci ve milletvekillerinin tutuklulukları hakkında bir karar alacağını umuyorum" ifadesini kullandı. Yücel, Türk hükümetinin Strasbourg'dan çıkacak bir tahliye kararına uyup uymayacağını da merakla beklediğini dile getirdi.

‘TECRİT BİR İŞKENCE'

Die Welt gazetesinden önceki işvereni die tageszeitung'un sorularını yanıtlayan Yücel, hapishane koşullarını da değerlendirdi ve "Tecrit bir işkence. Durumum aslında iyi olsa da bunun uzun vadede ne gibi sonuçları olacağını kestiremiyorum" dedi. Almanya'dan gelen desteğin de kendisini sevindirdiğini belirten gazeteci, hâlâ bir iddianamenin olmamasına rağmen, neden tutuklu olduğunu bildiğini kaydetti ve 'gazeteci olarak işini hakkını vererek yaptığı için' tutuklu bulunduğuna inandığını dile getirdi. Tecritte tutulmasına rağmen 'kendisi ve tutuklu meslektaşları için çaba gösteren çok sayıda insanın varlığı sayesinde, yalnız olmadığını bildiğini' belirten Yücel, bunun kendisine çok yardımcı olduğunu kaydetti.

A+ A-