A+ A-

Oğuz Güven: Bir tweetten dolayı 3 yıl 1 ay ceza aldığımı ülkenin belki 70’i bilmiyor

Sadece 55 saniye yayında kalan bir tweet nedeniyle 1 ay cezaevinde yatan ve 3 yıl 1 ay hapis cezası verilen Oğuz Güven: Çok açık söyleyeyim, bu ülkenin ne hale geldiğini, benim bir tweetten dolayı üç yıl bir ay ceza aldığımı, 80 milyonluk ülkenin belki 70’i bilmiyor, haberi bile yok
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2017 Pazartesi, 10:11

Cumhuriyet gazetesinin internet sitesi cumhuriyet.com.tr’nin genel yayın yönetmeni Oğuz Güven, trafik kazasında hayatını kaybeden Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ile ilgili 55 saniye sonra silinen haber dilinde basmakalıp bir ifade içeren bir tweet nedeniyle 12 Mayıs sabahı evindeff gözaltına alınıp tutuklandı. 55 saniyelik tweet için 1 ay cezaevinde kalan Güven, geçen hafta İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü celsede 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

BirGün'den Meltem Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Oğuz Güven, "Çok açık söyleyeyim, bu ülkenin ne hale geldiğini, benim bir tweetten dolayı üç yıl bir ay ceza aldığımı, 80 milyonluk ülkenin belki 70’i bilmiyor, haberi bile yok" dedi.

Oğuz Güven'in medyanın ve ülkenin durumu hakkındaki çarpıcı sözleri şöyle:

55 saniye sonra silinmiş ve haber dilinde aslında basmakalıp bir ifade olan içeriğe sahip bir tweetten dolayı 32 gün tutuklu yargılanmıştınız, şimdi de 3 yıl 1 ay hapis cezası aldınız, bekliyor muydunuz?

Çok açık söyleyeyim, bu ülkenin ne hale geldiğini, benim bir tweetten dolayı üç yıl bir ay ceza aldığımı, 80 milyonluk ülkenin en iyi ihtimalle yüzde 50’si, belki 60’ı, 70’i bilmiyor, haberi bile yok. Ne olduğundan, neler bittiğinden toplumun haberi yok. Benim gibi adamın FETÖ’yle yan yana gelmesi mümkün mü? Ama iddianamede FETÖ propagandası yaptı diyor benim için. Peki, tweette FETÖ yazarken nasıl FETÖ propagandası yapmış olabilirim? Bunu yapan da bir gazeteci!

Röportajın tamamı için

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler