A+ A-

Ay'da yeni keşif... 50 kilometre derinliği var

Japon uzay ajansı, Ay üzerinde devasa bir mağara bulduğunu açıkladı. Mağaranın ileride astronotları tehlikeli radyasyondan ve sıcaklık değişimlerinden koruyacak bir yapı olabileceği düşünülüyor.
Yayınlanma tarihi: 19 Ekim 2017 Perşembe, 20:18

[Haber görseli]

Japon araştırmacılar, Ay’da astronotlar tarafından üs olarak kullanılabilecek 50 kilometre boyunca uzanan bir mağara keşfettiler.

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA), keşfedilen büyük yeraltı mağarasının gelecekte astronotlar için Ay üssü olarak kullanılabileceğini ümit ettiklerini açıkladı.

3.5 milyar yıl önce lavlardan oluştuğu düşünülen mağaranın gelecekte içinde bir uzay üssü kurulması halinde astronotların güneşin yaydığı radyasyon ve kozmik ışınlardan korunabileceği düşünülüyor.

JAXA’nın Ay uydusu Kayuga’nın topladığı bilgilere göre, Marius Hills denilen bir grup volkanik kubbeli alanın altında yer alan mağaranın 50 metre genişliğinde olduğu tespit edildi. Yeraltı yapısının batıdan doğuya doğru uzandığını gösteren verileri inceleyen JAXA araştırmacılarının çalışmaları, mağaranın derinliklerindeki kayalıklarda buz ve su ihtimalinin bulunduğunu doğruladı.

Cumhuriyet İMECESİ