Harbiye'de Atatürk'e büyük saygısızlık

Mustafa Kemal Atatürk'ün Harbiye'ye girişinin 121. yıl dönümü töreninde yaşananlar dikkat çekti. Törende bulunan 3 kişi, Atatürk'ün öğrenci numarası okunduğu sırada ayağa kalkmaları gerekirken, hareketsiz kaldı.

17 Mart 2020 Salı, 17:45


Atatürk'ün ;Harbiye'ye girişinin 121. yıl dönümü, 13 Mart'ta yapılan törenle kutlandı. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi de katıldı. 

Savunma Bakanlığı'nın Youtube kanalında videosunu yayınladığı törende, Atatürk'ün numarası olan 1283 okunduğu sırada, orada bulunan 3 kişi ayağa kalkmadı. 

Ankara Kara Harp Okulu'nda yapılan törende, geleneksel yoklama yapıldı. Yoklama sırasında Atatürk'ün numarası olan 1283'e gelindiğinde, salonda bulunan Harbiyeliler ayağa kalkıp esas duruşa geçerek, Atatürk'e saygı olarak "İçimizde" diye bağırdı. Gelenekselleşen ve saygı niteliği taşıyan yoklama sırasında, 2'si kadın 3 kişi ayağa kalkmadı.

Diğer tüm Harbiyeli öğrenciler ayağa kalkarken, 3 kişinin neden kalkmadığı bilinmiyor.

Öte yandan Milli Savunm Bakanlığı'ndan yapıaln açıkalamda söz konusu durumu 'gerçek dışı iddia' olarak niteledi. Bakanlık'tan yapılan açıklama şu şekilde;

"En büyük Harbiyeli Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na girişinin 121’inci yıl dönümü 13 Mart 2020 tarihinde Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu’nda düzenlenen etkinlikle kutlanmıştır.

Söz konusu törenle ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan bir takım gerçek dışı iddialar nedeniyle açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Törenin geleneksel yoklamanın icra edildiği bölümünde her sene olduğu gibi Atatürk’ün öğrencilik dönemindeki numarası olan 1283’e sıra geldiğinde tüm Harbiyeli öğrenciler ayağa kalkarak bir ağızdan “içimizde” diye haykırmıştır.

Uygulama daha önceki törenlerle aynı şekilde yapılmış yine sadece öğrenciler ayağa kalkarak geleneksel yoklamaya katılmıştır. Salondaki diğer davetli ve görevliler ise doğal olarak bu sene de geleneksel yoklama sırasında ayağa kalkmamıştır. Bu uygulamanın daha önce de aynı şekilde hayata geçirildiği geçmiş törenlere ait fotoğraflarda da rahatlıkla görülmektedir.

Bu konuda, izandan yoksun, art niyetli, tarih ve kültür birikiminden uzak yorum ve yazılar bir kısım medya organında yer bulmuştur. Bahse yazı ve yorumlarda oturduğu ifade edilenler, zaten oturmak zorunda olan okuldaki albay ve teğmen rütbesindeki öğretmen personelimizdir. 

Gerek yurt içi gerekse yurt dışında asil milletinin güvenliği ve huzuru için görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin fedakâr mensuplarının moral ve motivasyonunu bozmayı, milletimizin bağrından çıkan ordumuz mensuplarının arasına nifak tohumları ekmeyi amaçlayan bu tür söylemleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."