Starlink uyduları uzaydan düşmeye başladı

Elon Musk'ın yeni nesil Starlink internet uydularının ilk partisi, lansmanından kısa bir süre sonra sorunlar yaşamaya başladı.

Yayınlanma: 07.04.2023 - 11:11
Starlink uyduları uzaydan düşmeye başladı
Abone Ol google-news

SpaceX'in yeni nesil Starlink uyduları uzaydan düşmeye başladı. SpaceX'in internet uydularını takip eden Harvard-Smithsonian astrofizikçisi Jonathan McDowell'e göre, 30062 olarak belirlenen Starlink uydusu Pazartesi günü Kaliforniya kıyılarından Dünya atmosferine yeniden girdi. Uydu büyük olasılıkla atmosfere girişi sırasında yandı.

McDowell, Twitter'da, Starlink V2 Mini'lerden üçünün belirlenmiş operasyonel yörüngelerine ulaşmak için irtifalarını yükseltirken, birinin kontrollü bir yörüngeden sapma manevrası gerçekleştiğini kaydetti. 

Geçen ay, Starlink Insider, yakın zamanda fırlatılan uydu grubunun yükselmek yerine yavaşça düştüğünü ilk fark edenlerden biri olmuştu. SpaceX CEO'su Elon Musk, V2 Mini'lerin durumuyla ilgili spekülasyonlara yanıt olarak, uyduların "bazı sorunlar yaşadığını" ve bazılarının yörüngeden çıkarılacağını, diğerlerinin ise hala test edileceğini açıkladı.

V2 Mini'lerin amacı, SpaceX'in internet mega takımyıldızının kapasitesini artırmasına yardımcı olmak ve şirket tam boyutlu yeni nesil uydularını fırlatana kadar Starlink'in artan talebi için boşluğu doldurmaktı.

SpaceX'in geçen ay ikinci bir V2 Mini grubu fırlatmayı planladığı bildirildi ancak şirketin şu anda minyatür uydularının nerede durduğu belli değil.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler