Uzayda o kadar yıldız olmasına rağmen neden hala karanlık?

Tahminen 200 milyar trilyon yıldız barındırmasına rağmen, uzay neden bu kadar karanlık görünüyor? Cevap biraz daha karmaşık.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 12:56
Uzayda o kadar yıldız olmasına rağmen neden hala karanlık?
Abone Ol google-news

İnsanlar uzun zamandan beri yıldızlarla dolu olmasına rağmen uzayın neden karanlık olduğunu sorguluyor. Öyle ki, bu sorunun özel bir adı bile var: Olbers paradoksu.

Gökbilimciler gözlemlenebilir evrende yaklaşık 200 milyar trilyon yıldız olduğunu tahmin ediyor. Ve bu yıldızların çoğu güneşimiz kadar parlak ya da ondan daha parlak. Peki, uzay neden göz kamaştırıcı ışıklar ile dolu değil de kocaman bir karanlık?

YILDIZLAR NE KADAR UZAKTA OLURSA O KADAR AZ PARLAK GÖRÜNÜR FİKRİ

Bunun sebebinin evrendeki yıldızların çoğunun Dünya'dan çok uzakta olması olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bir yıldız ne kadar uzakta olursa, o kadar az parlak görünür. Ancak tüm cevabın bu olmadığı da ortaya çıkmış durumda.

Chip'te yer alan habere göre bir an için evrenin, çok yaşlı olduğunu ve en uzak yıldızlardan gelen ışığın bile Dünya'ya ulaşacak kadar zamanının olduğunu varsayın. Bu hayali senaryoda, evrendeki tüm yıldızlar hiç hareket etmiyor.

Merkezinde Dünya'nın bulunduğu büyük bir baloncuk hayal edin. Baloncuk yaklaşık 10 ışık yılı genişliğinde olsaydı, yaklaşık bir düzine yıldız içerecekti. Elbette, birkaç ışık yılı uzaklıktaki bu yıldızların çoğu Dünya'dan oldukça sönük görünecekti.

Eğer baloncuğu 1.000 ışık yılı, sonra 1 milyon ışık yılı ve daha sonra 1 milyar ışık yılına kadar büyütmeye devam ederseniz, baloncuktaki en uzak yıldızlar daha da sönük görünecek. Ancak gittikçe büyüyen baloncuğun içinde daha fazla yıldız olacak ve hepsi de ışığa katkı sağlayacak. En uzaktaki yıldızlar gittikçe daha sönük görünse de onlardan çok daha fazla olacağından, tüm gece gökyüzü çok parlak görünecek.

Hayali balon örneğinde, yıldızların hareket etmediğini ve evrenin çok yaşlı olduğunu hayal ettiniz. Ancak evren sadece yaklaşık 13 milyar yaşında.

Bu insanlık açısından inanılmaz derecede uzun bir süre olsa da astronomik açıdan kısa bir süre. Hem de yaklaşık 13 milyar ışık yılından daha uzak yıldızlardan gelen ışığın henüz Dünya'ya ulaşmadığı kadar kısa. Bu yüzden Dünya'nın etrafında görebildiğimiz tüm yıldızları içeren gerçek baloncuk, Dünya'dan sadece 13 milyar ışık yılına kadar uzanıyor.

Baloncukta her görüş hattını dolduracak kadar yıldız yok. Elbette gökyüzünde bazı yönlere bakarsanız yıldızları görebilirsiniz. Gökyüzünün diğer kısımlarına bakarsanız hiç yıldız göremezsiniz. Bunun nedeni, bu karanlık noktalarda, görüş hattınızı engelleyebilecek yıldızların çok uzakta olması ve ışıklarının henüz Dünya'ya ulaşmamış olmasıdır. Zaman geçtikçe, bu daha uzak yıldızlardan gelen ışığın bize ulaşması mümkün olacaktır.

Gece gökyüzünün sonunda tamamen aydınlanıp aydınlanmayacağını sorabilirsiniz. Ama bu bizi hayal etmenizi söylediğimiz diğer şeye geri götürüyor: Tüm yıldızların hareket etmediğine... Evren aslında genişliyor ve en uzak galaksiler neredeyse ışık hızıyla Dünya'dan uzaklaşıyor.

Galaksiler çok hızlı uzaklaştıkları için, yıldızlarından gelen ışık insan gözünün göremeyeceği renklere dönüşüyor. Bu etkiye Doppler kayması denmekte. Dolayısıyla, en uzaktaki yıldızlardan gelen ışığı gözlerinizle göremezsiniz. Ve gece gökyüzü tamamen aydınlanmış olmaz.

Gökbilimciler, bundan bin trilyon yıl sonra gibi uzak bir gelecekte evrenin karanlığa gömüleceğini ve sadece beyaz cüceler ve kara delikler gibi yıldız kalıntılarının kalacağını varsayıyor. Yani gece gökyüzümüz tamamen yıldızlarla dolu olmasa da gökyüzünün tadını çıkaracak kadar şanslı olduğumuz çok özel bir zamanda yaşıyoruz.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler