ABD gazetesinden Rusya iddiası: 'Kakhovka santrali...'

New York Times gazetesi, elde edilen kanıtların Rusya kontrolündeki Kakhovka hidroelektrik santralini Rusya’nın patlattığını gösterdiğini bildirdi.

Yayınlanma: 18.06.2023 - 15:51
ABD gazetesinden Rusya iddiası: 'Kakhovka santrali...'
Abone Ol google-news

Ukrayna'da Rusya kontrolünde bulunan Herson bölgesindeki Nova Kakhovka Hidroelektrik Santrali 6 Haziran’da havaya uçurulmuştu. New York Times’ın haberine göre, deliller neticesinde patlamanın Rusya tarafından başlatılan iç patlamadan kaynaklandığı belirtildi.

Haberde, mühendisler ve patlayıcı uzmanlarının santralin beton tabanından geçen bir geçitte patlayan ve yapıyı tahrip eden bir patlayıcı yükünü işaret eden kanıtlar bulduğu ifade edildi.

Ukrayna savcılarına soruşturmada yardımcı olan uluslararası hukuk uzmanlarından oluşan bir ekibin ön bulgularına göre ise, Ukrayna’nın Herson bölgesindeki çökmeye büyük ihtimalle Ruslar tarafından yerleştirilen patlayıcıların neden olduğu ifade edildi.

İKİ ÜLKE DE BİRBİRİNİ SUÇLUYOR

Rusya hükümeti, Ukrayna’yı Kırım için önemli bir su kaynağını kesmekle suçlarken, Ukrayna ise Rusya’yı santrali havaya uçurarak bölgede sele neden olmakla, tarım arazilerini yok etmekle ve sivillere giden su kaynaklarını kesmekle suçluyor. Mühendisler, santralin ancak suyun tamamen boşalmasından sonra tam olarak incelenebileceğini ve yıkıma yol açan nedenlerin böylece belirlenebileceğini belirtiyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler