ABD'li eski diplomat Halilzad, El-Kaide'nin merkezinin artık İran olduğunu iddia etti

ABD'nin eski Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, terör örgütü El Kaide'nin merkezinin artık İran olduğunu ileri sürdü.

Yayınlanma: 03.03.2023 - 11:51
ABD'li eski diplomat Halilzad, El-Kaide'nin merkezinin artık İran olduğunu iddia etti
Abone Ol google-news

ABD'nin eski Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, terör örgütü El Kaide'nin yeni lideri Seyfül Adil'in, İran'da bulunduğuna dair iddialara yönelik açıklamalarda bulundu.

Afganistan'ın bir zamanlar El Kaide'nin merkezi olduğunu ancak örgütün zamanla küçük gruplara ayrılarak bölgede bir ağ oluşturduğunu belirten Halilzad, bu ağın merkezinin de bugün İran olduğunu iddia etti.

Halilzad, "Şu an İran, daha fazla El Kaide'nin merkezi oldu. Bir zamanlar Afganistan, El Kaide'nin üssü ya da başkentiydi. El Kaide, küçük gruplara bölündü ve dünyanın çeşitli bölgelerinde mevcut olan bir ağ oluşturdu. Eğer El Kaide'nin bir merkezi varsa bu da İran'dır. Bu da doğal olarak dünyanın İran ile olan ilişkilerini etkilemelidir ve etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

Afganistan'ın artık El Kaide'nin merkezi olmadığını belirten Halilzad, Afganistan merkezli dünyadaki terörizm konusundaki söz konusu bu değişikliğin, ABD'yi Afganistan'dan çekilmeye iten nedenlerden biri olduğunu dile getirdi.

"İRAN VE RUSYA, IŞİD VARLIĞINDAN YARARLANDI"

Halilzad, bölgedeki bazı ülkelerin, terör örgütü IŞİD'i ABD'nin oluşturduğu yönündeki iddialara ilişkin ise IŞİD'in ABD'ye ve dünyaya yönelik bir tehdit olduğunu, ABD'nin IŞİD'e karşı Afganistan, Suriye ve Irak'ta çok sayıda askeri operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Halilzad, "Irak ve Suriye'de hangi ülkelerin IŞİD varlığından yararlandığına bakın, İran ve Rusya, Suriye'de IŞİD'ten faydalandı. Kimin çıkar sağladığına bakarsak İran ve Rusya'nın IŞİD'İn arkasında olduğu söylenebilir. Ancak bunu demiyorum, IŞİD herkesin düşmanıdır" değerlendirmesinde bulundu.

ABD güvenliği açısından El Kaide ve IŞİD'in önemli bir yeri bulunduğunu aktaran Halilzad, bu nedenle Doha Anlaşması'nın bu iki gruba odaklandığını kaydetti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler