BM'den İsrail'e yanıt: Çocukların öldürülmesi sivil zayiat olamaz

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde öldürülen binlerce çocuğun "sivil zayiat" şeklinde nitelenemeyeceğini belirtti.

Yayınlanma: 09.11.2023 - 15:52
BM'den İsrail'e yanıt: Çocukların öldürülmesi sivil zayiat olamaz
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da katıldığı Gazze'deki Siviller için Uluslararası İnsani Konferans'ta konuştu.

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini, "Bu, UNRWA için acı dolu bir ay oldu. Gazze'de 99 meslektaşım öldürüldü. Bu kadar kısa sürede bir çatışmada öldürülen en yüksek BM yardım çalışanı sayısı" ifadelerini kullandı.

BM yetkilisi, Gazze Şeridi'ne gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Geçen hafta çatışmaların başlamasının ardından ilk kez Gazze'ye gittim. Binlerce kişinin barındığı bir UNRWA okulunu ziyaret ettim ve bu oldukça yürek parçalayıcıydı. Çocuklar bu okulda öğreniyor ve gülüyordu ancak bugün bir parça ekmek ve bir yudum su istiyorlar."

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarında en çok çocukların hedef olduğuna vurgu yapan Lazzarini, "Binlerce çocuğun öldürülmesi sivil zayiat olamaz. Bir milyon kişinin de evinden çıkarılıp altyapının yeterli olmadığı yerlerde yoğunlaşması zorla yerinden etmedir" dedi.

Lazzarini, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a Gazze'deki durumun diğer bölgelere yayılma ihtimalinden duyduğu endişeyi dile getirerek, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının da rekor sayıda Filistinlinin ölümüne yol açtığını sözlerine ekledi.

İsrailli askeri ve siyasi üst düzey yetkililer, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında öldürülenler için "sivil zayiat" nitelemesinde bulunmuştu.

İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Herzog da Gazze'deki sivil ölümlerine ilişkin "Her savaşta istenmeyen sonuçlar ve sivil zayiat olur" demişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler