Gazze'yi sadece onlar andı: İki yerde yılbaşı kutlamalarına yasak

2024 yılına girerken Pakistan'da ve BAE'nin bir emirliğinde, yeni yıl kutlamalarının yasaklandığı ortaya çıktı. Kutlamalara getirilen yasak kararının, Gazze'deki savaşın devam ediyor olması olduğu belirtildi.

Yayınlanma: 01.01.2024 - 12:06
Gazze'yi sadece onlar andı: İki yerde yılbaşı kutlamalarına yasak
Abone Ol google-news

Pakistan hükümeti, Gazze'deki Filistinlilerle dayanışma göstermek amacıyla yılbaşı kutlamalarını yasakladığını açıkladı ve insanları bunun yerine "sadeliğe dikkat etmeye" çağırdı.

Akşam saatlerinde televizyondan halka seslenen geçici Başbakan Anwaar-ul-Haq Kakar, Gazze Şeridi'ndeki durum nedeniyle hükümetin "yeni yıl kutlamalarıyla ilgili her türlü etkinliği tamamen yasakladığını" söyledi.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırıya misilleme olarak İsrail'in Gazze'ye yönelik aralıksız hava bombardımanı ve kara işgali, bölgenin kuzeyinin büyük bölümünü harabeye çevirdi.

Hamas tarafından yönetilen Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 21.500'den fazla kişi öldürüldü. İsrail, Hamas'ın 7 Ekim saldırısında 1.200 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

BAE'NİN BİR EMİRLİĞİNDE İPTAL KARARI

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) üçüncü büyük emirliği olan Sharjah'taki yetkililer, Gazze ile dayanışma amacıyla tüm havai fişek gösterileri de dahil olmak üzere geleneksel yılbaşı kutlamalarını iptal etti. 

Sharjah Polisi 27 Aralık Çarşamba günü yaptığı açıklamada kutlamalara katılan kişilere karşı yasal tedbirler alınacağını duyurdu. 

Ancak bölgede başka hiçbir yerde böyle bir yasak ilan edilmedi. Abartılı yılbaşı kutlamalarıyla tanınan diğer emirlikler de yasak ilan etmedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler