Hamaney'den Erdoğan'a 'Suriye operasyonu' tavsiyesi: 'Herhangi bir askeri saldırı bölgeye zarar verecek'

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İran devlet televizyonu, Hamaney'in “Suriye’ye yapılacak herhangi bir askeri saldırı bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır” dediğini aktardı.

Yayınlanma: 19.07.2022 - 15:12
Hamaney'den Erdoğan'a 'Suriye operasyonu' tavsiyesi: 'Herhangi bir askeri saldırı bölgeye zarar verecek'
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran ziyaretini gerçekleştirdi. Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, bugün gerçekleştirdikleri toplantının ardından ortak basın açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasında; doğalgaz, sanayi, sınır bölgesi güvenliği, terörle ve uyuşturucu ile mücadele konuları vurgulandı. 

HAMANEY İLE GÖRÜŞME

Öte yandan Erdoğan, İran'ın dini lideri Ayutellah Ali Hamaney ile basına kapalı şekilde 40 dakika görüşme gerçekleştirdi.

İran devlet televizyonu, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Suriye zirvesi için Tahran’da bulunan Erdoğan’a, Suriye’ye askeri bir saldırının bölgeyi istikrarsızlaştıracağını söylediğini aktardı.

Hamaney'in “Suriye’ye yapılacak herhangi bir askeri saldırı bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır” dediği aktarıldı.

'TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİNİ KENDİ GÜVENLİĞİMİZ OLARAK GÖRÜYORUZ'

Ali Hamaney, Suriye meselesine değinerek şunları söyledi:

''Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması çok önemlidir ve Suriye'nin kuzeyine yapılacak her türlü askeri saldırı, Türkiye, Suriye ve tüm bölgenin aleyhine olacakken, teröristlerin ise lehine olacaktır. Bu eylem, Türkiye'nin Suriye'den beklediği siyasi eylemi de yerine getirmeyecektir.''

Hamaney, terörizme karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, ''Ancak, Suriye'nin kuzeyine yapılacak bir harekat, teröristlere fayda sağlayacaktır. Elbette teröristler belirli bir grupla sınırlı değildir'' dedi.

Hamaney ayrıca, ülkesinin terörle mücadelede Türkiye ile birlikte çalışacaklarına işaret ederek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

''Türkiye ile terörle mücadelede kesinlikle iş birliği yapacağız. Türkiye'nin ve sınırlarının güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Türkiye de Suriye'nin güvenliğini kendi güvenliği olarak görmelidir. Suriye meseleleri diyalogla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya müzakere ile bu meseleyi bitirmelidir.''

8 ANLAŞMA İMZALANDI

Sadabad Sarayı'nda düzenlenen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7'nci toplantısının ardından anlaşmaların imza törenine geçildi.

Bu kapsamda, "Türkiye ile İran Arasında Kapsamlı Uzun Vadeli İşbirliği Anlaşması", "Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile İran Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Arşiv Alanında İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Uygulanmasına İlişkin İdari Anlaşma", "Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Spor ve Gençlik Bakanlığı arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Eylem Planı", "Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İran Küçük Sanayi ve Endüstri Parkları Kurumu (ISIPO) arasında 7 Nisan 2015'te imzalanan Mutabakat Zaptının tamamlayıcısı hükmünde Eylem Planı", "Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ile İran İslam Cumhuriyeti Standartlar ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü Ulusal Metroloji Merkezi Arasında Mutabakat Zaptı", "İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) ile TRT Arasında İşbirliği Protokolü" ve "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Kurumu Arasında Yatırım Tanıtım Faaliyetlerinde İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı" imza altına alındı.

Anlaşmalar, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, İran tarafından ise İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Çalışma Bakanı Vekili Muhammed Hadi Zahidivafa, Spor ve Gençlik Bakanı Sayyid Hamid Reza Sajjadi, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, Milli Standartlar Kurumu Başkanı Mahdi Eslampanah, İran Yayın Kurumu Başkanı Peyman Jebeli ve İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Kurumu Başkanı Ali Fekri tarafından imzalandı.

İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'da yapılacak İslami Dayanışma Oyunları için İran Cumhurbaşkanı Reisi'ye davetiye iletti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler