İsrail'den BM'ye çağrı: Lübnan sınırındaki gerginliğe müdahale edin

İsrail, Lübnan sınırındaki gerginliğin son bulması için Birleşmiş Milletlerden (BM) duruma müdahale etmesini istedi.

Yayınlanma: 29.08.2023 - 14:50
İsrail'den BM'ye çağrı: Lübnan sınırındaki gerginliğe müdahale edin
Abone Ol google-news

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün akşam New York'taki BM binasında bir araya geldi.

İkili, "İran tehdidi ve Gazze'de Hamas'ın (2014'ten bu yana) elinde tuttuğu İsrail vatandaşları" konusunu ele aldı.

Hizbullah'ın İsrail topraklarında çadır kurup askeri unsurlarını artırarak gerilimi tırmandırdığını savunan Gallant, Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü'nün (UNIFIL) bölgedeki otoritesinin güçlendirilerek gerilimin yatıştırılması için BM'nin acil müdahalesine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Gallant, İsrail'in "vatandaşlarının güvenliğine yönelik artan tehditlere tahammül etmeyeceğini ve onları savunmak için gerektiği gibi hareket edeceğini" kaydetti.

İsrail Savunma Bakanlığı, Gallant-Guterres buluşmasını, Orta Doğu'da İsrail'in güvenlik ve istikrarına yönelik artan tehditlere odaklanan "olumlu ve verimli" bir görüşme olarak nitelendirdi.

SINIRDA YAŞANAN GERİLİMLER

İsrail'in, 1982'de işgal ettiği Lübnan'ın güneyinden 2000 yılında çekilmesinin ardından toplamda 120 kilometre uzunluğundaki sınırın güvenliği UNIFIL'in denetimine geçti.

UNIFIL'in denetimindeki sınır için "Mavi Hat" tabiri kullanılıyor ve tüm bölgede güvenliği sağlamak üzere UNIFIL askeri devriye geziyor.

İsrail, son dönemde sınır hattı üzerinde hendek ve tel örgü gibi güçlendirme faaliyetlerini artırdı. Bunun yanı sıra sınır üzerinde bir kısmı Lübnan'a ait Gacar köyünün tamamını işgal edip etrafına tel örgü çekerek duvar ördü.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler