Maymunlar istila etti: 'Hayalet kente dönüşecek'

Tayland'ın Lopburi kentini, yaklaşık 3 bin 500 maymun istila etti. "Hayalet kente dönme tehlikesiyle karşı karşıya" olan kentte, artan maymun istilası yüzünden birçok dükkan ve işletme kepenk kapattı.

Yayınlanma: 06.02.2024 - 13:38
Maymunlar istila etti: 'Hayalet kente dönüşecek'
Abone Ol google-news

Tayland'da yaklaşık 3 bin 500 maymunun ele geçirdiği şehirde hayat durma noktasına geldi. 

Lopburi ilinin aynı adı taşıyan şehri, eskiden ülkede ticaret ve turizmin önemli merkezlerinden biriydi. Ancak Hong Kong merkezli İngilizce yayımlanan South China Morning Post gazetesinin dünkü haberinde, bölgenin maymun istilası nedeniyle "hayalet kente dönme tehlikesiyle karşı karşıya" kaldığı yazıldı.

Lopburi Ticaret Odası'nın başkanı Pongsatorn Chaichanapanich, son iki yıldır artan maymun istilası yüzünden kent merkezindeki birçok dükkan ve işletmenin kepenk kapattığını söyledi. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Pongastorn, şehrin tarihi mekanlarının da gezilmez hale geldiğini belirterek, devletin bir an evvel bu duruma çözüm bulması gerektiğini ifade etti.

Kentin ünlü AVM'lerinden Pingya Alışveriş Merkezi'nin sorumlularından Surachat Chanprasit, maymunların sürekli mağazalara girerek etrafa zarar verdiğini, işletmelerin camlarını ve çatılarını neredeyse her ay yeniletmek zorunda kaldığını belirtti. 

Surachat, AVM'nin iki yıl önce 100 milyon Tayland Bahtına (yaklaşık 86,5 milyon TL) satışa çıkarıldığını, alıcı bulunamayınca fiyatın 70 milyon Tayland Bahtına (yaklaşık 60,5 milyon TL) kadar indirildiğini söyledi. 

Yetkili, AVM satışa çıkarıldığı zaman Çinli bir yatırımcının şehre gelerek inceleme yaptığını fakat maymun istilası sorununu fark edince bununla ilgili çözüm bulunmadan yatırım yapmayacağını belirttiğini anlattı. 

Lopburi Valisi Ampol Angkhapakornkul, geçen ay şehre düzenlediği ziyarette sorununun çözümü için adım atacağını belirterek Ulusal Parklar, Yaban Hayatı ve Doğa Koruma Bakanlığı'ndan yetkililerle ortak plan hazırlayacaklarını duyurmuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler