Milan Kundera kimdir? Milan Kundera kitapları nelerdir? Milan Kundera neden öldü?

Milan Kundera, 94 yaşında yaşamını yitirdi. Milan Kundera kimdir? Milan Kundera kitapları nelerdir? Milan Kundera neden öldü?

Yayınlanma: 12.07.2023 - 12:14
Milan Kundera kimdir? Milan Kundera kitapları nelerdir? Milan Kundera neden öldü?
Abone Ol google-news

Çek asıllı Fransız yazar Milan Kundera, 94 yaşında Fransa'da öldü.

MILAN KUNDERA KİMDİR?

Milan Kundera 1 Nisan 1929'da Çekoslovakya'nın Brünn şehrinde doğdu.  1929 yılında, orta halli Kundera ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Ludvík Kundera (1891-1971), 1948-1961 yılları arasında Brno Müzik Akademisi müdürlüğü yapmış olan, ünlü müzikolojist ve piyanist Leoš Janác(ek'in öğrencisiydi. İlk piyano derslerini babasından aldı ve ilerleyen yıllarda kendisi de müzikoloji üzerine çalışmalar yaptı.

Lise eğitimini 1948 yılında Brünn'de bitirdikten sonra, Charles Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, edebiyat ve estetik üzerine eğitim gördü. İki dönem sonra Film Akademisi'ne geçti ve yönetmenlik konusunda ilk makalelerini yazdı fakat daha sonra çalışmalarını politik baskı yüzünden durdurmak zorunda kaldı.

II. Dünya Savaşı'nın sonunda Komünist Parti'ye üye oldu. Ancak 1948'in şubat ayında partiden çıkarıldı. 1950 yılında da bir diğer Çek yazar Jan Trefulka Komünist Parti'ye karşı faaliyetlerde bulunmaktan, partiden uzaklaştırıldı. Trefulka o günlerde gerçekleşen olayları 1962 yılında yazdığı Pršelo jim šte(stí (Onlardan Yükselen Mutluluk) romanında anlattı. Kundera'ysa o günlerde başına gelenleri bir şaka olarak görmüş olacak ki, partiden çıkarılma sürecinde başına gelenleri anlattığı kitabının ismini Z(ert (Şaka) koydu. 1956 yılında Komünist Parti'ye tekrar giren Milan Kundera, 1976 yılında ikinci kez, Václav Havel gibi ünlü yazarlar ve sanatçılarla birlikte partiden ihraç edildi.

1968'deki Rus istilasından sonra, Prag Müzik ve Sanatlar Akademisi'ndeki görevinden uzaklaştırılan Kundera, politik baskılara dayanamayarak Fransa'ya göç etti ve 1981 yılında Fransa vatandaşı oldu. 1979 yılında yazdığı Gülüşün ve Unutuşun kitabının yayınlanmasının ardından Çekoslovak hükümeti Kundera'yı vatandaşlıktan çıkardı.

1980 yılında Gabriel Garcia Marquez'in aldığı Commonwealth Ödülü'nü, 1981 yılında Tennessee Williams'la paylaştı. En bilinen romanı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği 1988 yılında Philip Kaufman tarafından sinemaya uyarlandı. 1983 yılında Michigan Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilen Kundera 1985 yılında da Kudüs Ödülü'ne layık görüldü.

15 kitap yazmış, sayısız ödül almış, yazarlık mesleği yanında uzun yıllar müzik ve sinemayla profesyonel olarak uğraşmıştı.

MILAN KUNDERA'NIN EŞİ KİM?

Milan Kundera, 1967 yılında Vera Hrabankov  ile evlendi.

MILAN KUNDERA NEDEN ÖLDÜ?

Çekya Televizyonu'nun bildirdiği habere göre, yaşayan son varoluşçu olarak nitelendirilen Kundera, hayatını kaybettiğinde 94 yaşındaydı.

Milan Kundera Kütüphanesi sözcüsü, Kundera'nın ölümüne ilişkin "Ne yazık ki Bay Milan Kundera'nın, uzun süren hastalığının ardından dün (Salı) vefat ettiğini doğrulayabilirim" açıklamasında bulundu.

MILAN KUNDERA'NIN KİTAPLARI

Gülünesi Aşklar

Roman Sanatı

Saptırılmış Vasiyetler

Perde & Yedi Bölümlük Bir Deneme

Jacques İle Efendisi

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Yavaşlık

Gülüşün Ve Unutuşun 

Bilmemek

Kayıtsızlık Şenliği

Kimlik

Ölümsüzlük

Şaka

 

 

 

 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler